سفارش تبلیغ
خرید بلیط هواپیما، خرید و رزرو اینترنتی ، چارتر، سامتیک
هر کس ادعا کند که به انتهای دانش رسیده است، نهایت نادانی خود را آشکار ساخته است . [امام علی علیه السلام]


ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 93/6/24:: 8:4 عصر

محققان یک مکانیسم جدید کشف کردند که به دنبال آن ساعت بدن به سادگی به واکنش‌ها و تغییرات در محیط پاسخ می‌دهد و یک راه‌حل جدید برای کاهش اثرات زیان‌آور در محیط فراهم می‌کند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ جستجوگران از دانشگاه منچستر با مطالعات روی بدن انسان دریافتند که آنزیم کازئین کیناز در بدن انسان روی کنترل ساعت بدن نقش زیادی دارند و در تمام پستانداران، ساعت‌های شبانه‌روزی در اکثر سلولها و بافت‌های بدن یافت می‌شود.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، نور و دما جزء اصلی‌ترین عوامل ایجاد تغییرات واکنش‌های شیمیایی در بدن هستند و بدن ساعات خود را با نور و دما تنظیم می‌کند.
گفتنی است، در جامعه مدرن چالش‌های بسیاری برای سلامتی و تندرستی وجود دارد و مطالعات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد بیماری‌هایی از جمله چاقی و دیابت که گریبانگیر عده زیادی از مردم جهان است به علت توجه ناکافی به همین مسئله است.
نتایج مطالعات نشان می‌دهند، پیشرفت علم در زمینه ساعات بدن انسان‌ها را قادر به افزایش توانایی‌ها و درک مهم از چگونگی با ناسازگاری با محیط زیست می‌کند و بسیاری از بیماری‌ها را با همین مسئله می‌توان ریشه‌کن کرد.

کلمات کلیدی :

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 93/6/17:: 7:53 عصر

آخرین پیام تلگراف دنیا از هندوستان ارسال می‌شوددر زمان ناصرالدین شاه اولین تلگراف خانه تأسیس شد اما مردم استقبالی نکردند و کسی باور نداشت پیامش با سیم به شهر دیگری برود.

به ناصرالدین شاه گفتند تلگرافخانه بی مشتری مانده و کارمندانش انجا بیکار نشسته اند دستور داد به مدت یک ماه مردم بیایند مجانی هرچه می خواهند تلگراف بزنند و چون مفت شد همه هجوم آوردند و بعد از مدتی دیدند پیام هایشان به مقصد می رسد وهجوم مردم روز به روز زیادتر شد در حدی که دیگر کارمندان قادر به پاسخ گویی نبودند! سرانجام ناصرالدین شاه که مطمئن شده بود دستور داد سر در تلگراف خانه تابلویی بزنند بدین مضمون - بفرموده  شاه از امروز حرف مفت زدن ممنوع! واصطلاح حرف مفت زدن از آن زمان به یادگار مانده است.

عصرایران


کلمات کلیدی : حکایت

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 93/6/11:: 8:16 عصر

پزشکان ,دارو ,تجویز امروز یکی از بیماران که دستور مصرف داروش یک قرص وسطناهار و شام بود را نوشتم وتحویل دادم و بعد از چند دقیقه برگشت و گفتش این دارورا شما نوشتی یک بار در روز در حالیکه پزشکم گفته دو تا در روز .با توجه باینکه یادم بود جواب دادم منهم دوتا نوشتم وسط ناهار و شام که میشود دوتا .گفتش نه خب وسط ناهار وشام یک دونه میشود که بااین گفته اش مجبور شدم بهش بگم منظورم وسط غذا در وعده ناهار و وسط غذادرعده شام هست نه وسط وعده ناهار و شام که عصر باشد.

لذا به این نتیجه رسیدم که در کار ما حذف به قرینه لفظی ممکنست خوب نباشد و اگر نوشته بودم یک عدد وسط ناهار و یک عدد وسط شام بهتر بود.


کلمات کلیدی : خاطرات داروخانه

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 93/6/9:: 7:47 عصر
استاد نامدار ایران و جهان در جراحی مغز و اعصاب، از اهتمام خود برای اجرای برنامه‌های وسیع در شهر تبریز خبر داد.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنای آذربایجان شرقی، پروفسور مجید سمیعی در دیدار با شهردار تبریز، با اشاره به تاکید شهردار بر زمان‌شناسی مردم تبریز، «زمان‌شناسی» را به معنی بهره‌گیری مناسب از فرصت‌ها، امکانات و ظرفیت‌ها دانست و گفت: فرصت‌های ایده‌آل، همواره در زندگی انسان، به ندرت پیش می‌آیند؛ بنابراین انسان باید تمام همت خود را برای رصد و استفاده مناسب از فرصت‌ها به کار گیرد. این نکته مهم، موضوعی است که آن را بارها و بارها، به جوانان توصیه کرده‌ام.

 

وی با بیان این که فرصت امروز، از هر لحاظ می‌تواند یک انقلاب و تحرک بزرگ برای علم و دانش کشور ایجاد کند، تاکید کرد: باید این فرصت ارزنده و طلایی را قدر بدانیم و با برنامه‌ریزی و زمان‌شناسی لازم به اهداف ترسیم‌شده دست یابیم؛ چرا که سهل‌انگاری در استفاده از فرصت‌ها، تنها یک اشتباه ساده نیست، بلکه یک گناه بدیهی و مسلم است.

 

پروفسور سمیعی با اشاره به این که شهرداری، یکی از سیستم‌هایی است که به طور مستقیم با زندگی مردم مرتبط است، گفت: تاثیرگذاری در این ساز و کار، تنها زمانی است که بتوان دردهای مردم را به خوبی درک کرد.

 

چهره ماندگار کشور در حوزه پزشکی، تعامل شهرداری تبریز و دانشگاه این شهر را ارزشمند خواند و افزود: خوشحالم که ارتباط مجموعه دانشگاه به عنوان یک قدرت علمی و شهرداری، در راستای سوق دادن مردم به سمت و سوی زندگی مثبت، قوی و منسجم است.

 

وی به دستاوردها و پشتوانه های علمی تبریز و آذربایجان اشاره و خاطرنشان کرد: آذربایجان، قطب بزرگ علمی کشور است و در این اصل، هیچ شک و شبهه‌ای نیست.

 

وی اضافه کرد: تمام دوستان آذری‌ام شخصیت‌های بزرگ، اصیل و تاثیرگذار بوده‌اند.

 

پروفسور سمیعی گفت: برنامه‌های زیادی برای تبریز دارم و امیدوارم شرایط اجرای آن‌ها به خوبی فراهم شود.

 

وی با بیان این که دریافت «نشان تبریز» افتخار بزرگی است که مسئولیت علمی و اجتماعی‌ام را بیشتر می‌کند، تاکید کرد: تا وقتی زنده ام، از هیچ تلاشی برای کمک به شهر تبریز فروگذار نخواهم کرد.

 

وی اظهار کرد: مدتی است که شروع کرده ام به یادگیری زبان آذری؛ تا در همکاری های بعدی بتوانم کمی آذری صحبت کنم.

 

 

 

سمیعی خاطرنشان کرد: برنامه‌های برزگی برای شهر تبریز دارم که سطح آن‌ها بالاتر از تفکرات رایج است؛ اما عملی کردن این برنامه‌ها، نیازمند همکاری بیشتر است.

 

 

به گزارش ایسنا وی همچنین در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: هیچ وقت در دنیای سیاست و تجارت وارد نشده ام و علاقه ای هم برای ورود به این حوزه ها ندارم.

 

وی با گفتن جملاتی به زبان ترکی اظهار کرد: آذربایجان بخش مهمی از ایران است که اندیشمندان و متفکران بسیاری چون شهریار، کمال الدین بهزاد، صائب تبریزی، پروفسور هشترودی و میرعلی تبریزی از این خطه سربرآورده اند به طوری که نامشان جهانی شده و در حال حاضر نیز اسمشان در جهان بر سر زبان هاست.

 

وی افزود: دانشجویان آینده جامعه را مشخص کرده و راه زندگی را به همه نشان می‌دهند و می دانم که در افکار شما و در برنامه های شما برای آینده چه می گذرد.

 

پروفسور سمیعی با اشاره به فعالیت های خود در تحقیقات جراحی مغز و اعصاب تاکید کرد: در مرکز اعصاب آلمان از ساعت 6 صبح تا 24 به کار و جراحی مشغول هستم و صدها نفر از اقصی نقاط جهان برای جراحی صف می کشند لذا کسانیکه می گویند سمیعی بیکار است بدون شک دشمنان ملت ایران هستند.

 

سمیعی با بیان اینکه زمانی که برای اولین بار جراحی مغز در دنیا انجام گرفت بالای 80 درصد از بیماران بعد از عمل می مردند، گفت: با ورود میکروسکوپ به جراحی ها تحولی در جراحی مغز و اعصاب پدید آمد و من جزو چهار نفری بودم که برای اولین بار در جهان جراحی مغز را با کمک میکروسکوپ و سپس اندوسکوپ انجام دادند.

جراح مغز و اعصاب با اشاره به نشان دادن عملکرد مغز در جراحی مدرن خاطرنشان کرد: brain mapping عملکرد مغز را در ناحیه ای که ما می خواهیم جراحی کنیم نشان می دهد و امروزه در مراکز مهم مغز و اعصاب جهان تمامی تغییر و تحولات مغز و تارهای عصبی قبل از عمل جراحی به صورت کامل روشن می شود.

 

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز تخصصی مغز و اعصاب مدرن در تهران طی آینده‌ای نزدیک گفت: همچنین در تبریز نیز با نشستی که با مسئولان استان داشتیم از آنان قول گرفتیم که مرکزی به این شکل را در تبریز راه‌اندازی کنیم.


کلمات کلیدی : شهرستان تبریز

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 93/6/6:: 8:32 عصر

خبرگزاری فارس: آنتی بیوتیک خطر بیماریهای گوارشی را افزایش می‌دهدداروهای مهار کننده شامل امپرازول،پنتوپرازول،لانسوپرازول،اس امپرازول،رابیرازول میباشد

مصرف طولانی‌مدت مهارکننده‌های پمپ پروتون را می‌توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد؛

)   مصرف«طولانی‌مدت» به درمان بیشتر از 14 روز (حداکثر مدت درمان با محصولات غیرنسخه‌ای) اطلاق می‌شود.   (

  سوء‌جذب

اولین عارضه درمان طولانی‌مدت با مهارکننده پمپ پروتون، سوء‌جذب موادمعدنی (به‌خصوص کلسیم و منیزیم) است. واز دست رفتن این مواد معدنی به شکستگی‌های استخوانی و مشکلات قلبی منتهی می‌شود.

کاهش جذب کلسیم (هایپوکلسمی): مصرف طولانی‌مدت مهارکننده پمپ پروتون، با افزایش خطر پوکی استخوان مرتبط است(افزایش 35درصدی خطر شکستگی). کلسیم نقش مهمی در سلامت و شکل‌گیری استخوان ایفا می‌کند و نیز عنصر اصلی در هیدروکسی اپاتیت(عنصر اصلی و ساختمانی در استخوان)دارد. توده استخوانی، منبع اصلی ذخیره کلسیم بوده و بیش از 99 درصد از کلسیم بدن در آنجاقرار دارد. جذب کلسیم موجود در رژیم غذایی وابسته به اسیدی بودن لوله گوارش بوده و به دلیل کاهش اسیدیته ناشی از اثر مهارکننده‌های پمپ پروتون، جذب استخوانی کاهش می‌یابد. این کاهش در جذب کلسیم، به کاهش فعالیت استخوان‌سازی و تراکم استخوانی منتهی می‌شود. براساس دستورالعمل 2013 کالج گوارش آمریکا، در مبتلایان به ریفلاکس معده به مری، پوکی استخوان کنترا اندیکاسیون درمان با مهارکننده پمپ پروتون نیست و می‌توان مبتلایان به پوکی استخوان را تا زمانی که ریسک‌فاکتور دیگری برای شکستگی لگن وجود ندارد، روی درمان با مهارکننده پمپ پروتون نگه داشت. مطالعات متعددی ارتباط میان مصرف طولانی‌مدت مهارکننده پمپ پروتون و خطر شکستگی را نشان داده‌اند. وجود فاکتورهای خطرساز معمول در شکستگی‌های استخوانی (مانند زندگی بی‌تحرک و مصرف همزمان دیورتیک‌های تیازیدی، هورمون درمانی جایگزین و کورتیکواستروییدها) در مصرف‌کنندگان طولانی‌مدت مهارکننده‌های پمپ پروتون مورد بررسی قرار گرفته‌اند. به علاوه، بیماران دریافت‌کننده دوز بالای مهارکننده‌های پمپ پروتون در مقایسه با بیمارانی که دوز غیرنسخه‌ای این داروها را مصرف می‌کنند در معرض خطر بیشتری هستند.

کاهش جذب منیزیم(هایپومنیزیمی): در مارس 2011 میلادی، FDA هشداری را در مورد ارتباط میان سطح پایین منیزیم سرم و مصرف طولانی‌مدت مهارکننده‌های پمپ پروتون منتشر کرد. این عارضه، یک درصد از تمام موارد عوارض جانبی گزارش‌شده به FDA را شامل می‌شود. علایم ‌هایپومنیزیمی عبارتند از تشنج، آریتمی، افت فشارخون و تتانی. در دستورالعمل 2013 کالج گوارش آمریکا به ‌هایپومنیزیمی مرتبط با مصرف مزمن مهارکننده‌های پمپ پروتون اشاره نشده است.

 

عفونت‌ها

بیمارانی که تحت درمان طولانی‌مدت با مهارکننده‌های پمپ پروتون قرار دارند، در معرض خطر عفونت هم هستند. ترشح اسید معده به‌عنوان یک مکانیسم دفاعی علیه باکتری‌های روده عمل کرده و افزایش pH معده طی مصرف مهارکننده پمپ پروتون، فرصت را برای کلونیزاسیون میکروب‌ها فراهم می‌کند. دستورالعمل 2013 کالج گوارش آمریکا، در مورد افزایش خطر عفونت کلستریدیم دیفیسیل و پنومونی اکتسابی از جامعه در این گروه از بیماران هشدار داده است. FDA در سال2012 ارتباط میان اسهال مرتبط با کلستریدیم دیفیسیل و مصرف مهارکننده‌های پمپ پروتون را اعلام کرد.به توصیه این سازمان، بیماران باید در صورت نیاز به درمان با مهارکننده‌های پمپ پروتون در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمترین دوز دارو را دریافت کنند. در مورد پنومونی اکتسابی از جامعه نیز دستورالعمل 2013 کالج گوارش آمریکا افزایش خطر ابتلا به پنومونی اکتسابی از جامعه را اعلام کرده است، اما این خطر با افزایش دوز مصرفی دارو افزایش نمی‌یابد.

منبع:سپید

 


کلمات کلیدی :

درباره
صفحات دیگر
آرشیو یادداشت‌ها
لینک‌های روزانه
پوندها
سرچشمه ادب و عرفان : وب ویژه تفسیر ادبی عرفانی قرآن مجید
سایت تبیان
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
دیار عاشقان
نسیم معرفت
به سوی فردا
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
دارالقرآن الکریم صادق آل محمدص حسن آباد جر قویه علیا
دارالقران الکریم جرقویه علیا
جاده های مه آلود
قاصدک
کلبه درویشی
پزشکی تخصصی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
خورشید تابنده عشق
پلاک آسمانی،دل نوشته شهدا،اهل بیت ،و ...
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
نمایندگی دوربین های مداربسته
منطقه و بیداری اسلامی
هم نفس
طراوت باران
عصر پادشاهان
عصر پادشاهان
یا صاحب الزمان (عج)
۩۞۩ السلام علیکم یا اهل بیت النبوه ۩
در انتظار آفتاب
برترین لحظه ها
همرا ه با چهارده معصوم(علیهم السلام) ویارانشان
چشمـــه ســـار رحمــت
رایان چوب
وبلاگی برای تمام دوستان
صراط مستقیم
►▌ استان قدس ▌ ◄
مقبلی جیرفتی
تنهایی......!!!!!!
فانوس به دست.... ازتاریکی ها...رهسپاربه سوی نور
جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی
«حبیبی حسین»
امامزاده میر عبداله بزناباد
شادیهای کوچک یک خانم خانه دار
داروساز
پژواک
من وآینده من
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
*تنهایی من*
خاطرات دکتر بالتازار
سرچشمه ادب و عرفان
عشق مشعلدار
سلاطین موسیقی ایران
پایگاه امام جعفر صادق شهیدیه
تنهای93
****شهرستان بجنورد****
گل باغ آشنایی
شین مثل شعور
نگاهی نو به مشاوره
سلمان علی ع
سارا احمدی
فروشگاه جهیزیه و لوازم آشپزخانه فدک1
طب سنتی@
رضویّون - دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد
ایساکو -فروشگاه برتر-مسیبیان
بیصدا ترازسکوت...
بــــاغ آرزوهـــا
بـــــــــاغ آرزوهــــــــــا = Garden of Dreams
►▌ رنگارنگ ▌ ◄
ashegh
ஜ کــــــــلبه ← اف1 ஜ
مهندس محی الدین اله دادی
همه چیز آماده دانلود
.: شهر عشق :.
اتشنشانی بنادر کشور
اشیانه علم
تک درخت
تراوشات یک ذهن زیبا
استخدامی
کلّنا عبّاسُکِ یا زَینب
پیامنمای جامع
اظهر من الشمس
شقایقهای کالپوش
بوی سیب
حامیان دکتر محمد باقر قالیباف
اکبر پایندان
شناخت کافی
ایران اسلامی
معرفی روستای قزل احمد
نگار
ســـــــــاده دل
ماتاآخرایستاده ایم
سایت روستای چشام (Chesham.ir)
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
هدهد
گیسو کمند
نـــرگــــس 1
جــــــــــــــــوک نـــــــت
کاسل
بازی موبایل اندروید ، بازی موبایل جاوا ، دانلود بازی موبایل
عکس های عاشقانه
پاتوق دوستان
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
قانون اعضا منفرد
ارمغان تنهایی
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
نگارستان خیال
وبلاگ عقل وعاقل شمارادعوت میکند(بخوانیدوبحث کنیدانگاه قبول کنید)
مطالب جالب
دلتنگ احساس تو
شلوغ پلوغ
نقاشخونه
ابـــــــــــرار
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
پایگاه مرجع شهیدان باکری
انسان جاری
داستان های جذاب و خواندنی
نشریه حضور
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
قرآن آرامش جان
زمزمه های تنهایی من
... زمزمه های تنهایی من
رود تنها نیست
گمگشته
پارسی نامه
دریچه ای متفاوت در دنیای وب
نمکستان
علی اصغربامری
طرح واژه
چوکــــــــــــــ بندری
* ^ــ^ * تسنیم * ^ــ^ *
مرام و معرفت
من.تو.خدا
نظرمن
بلوچستان
شبستان
شبستان
سربازی در مسیر
شیطان در کمین گاه
برو تا راحت شی
برادران شهید هاشمی
یامهدی
دل نوشته
صوفی نامه
منتظر نباش تا پرنده ای بیاید و پروازت دهد در پرنده شدن خویش بکوش
کلبه تنهایی
دانلود هر چی بخوایی...
فتوبلاگ حسین کارگر
...عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
پیکو پیکس | منبع عکس
تبیان
الهگان
زندگی شیرین
(بنفشه ی صحرا)
ابهر شهر خانه های سفید
عشق
ایران اسلامی
✘ niloo bitch
ختم قرآن ، ختم صلوات --- توشه آخرت
آقاشیر
قـــ❤ــلـــــب هـــــای آبـــــی انــ❤ـــاری
اسیرعشق
Manna
هم نفس
مصطفی
دریایی از غم
●◌♥DELTANGI♥◌●
مهندس محی الدین اله دادی
سازمان بسیج اساتید استان تهران
زشت است بی تو زندگی ،زیبای عالم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
ترفندسرا
کرمان
اقتصاد مرند-استاد عاقلی
تاریخ مرند و آثار سید مرندی
مشکات نور الله
صنایع رباتیک آراد
مُهر بر لب زده
مرند و توسعه
اواز قطره
محمد قدرتی
گل یا پوچ2؟
صدای سکوت
سحر یه دختره تنها
پسران علوی - دختران فاطمی
اس ام اس جدید/ پـَـــ نَ پـَـ/ پیامک جدید/چیستان
✘یــــ ـــ ـــه دنیــــ ـــ ــا دلــ ـــ ــم گرفـــتهــ
تعمیرات تخصصی پرینترهای لیزری رنگی ومشکی وفکس وشارژکارتریج درمحل
بزرگترین سایت خنده بازار
اصلاحات
وبلاگ شخصی محمد
عمارمیاندواب
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
مهاجر
جیغ بنفش در ساعت 25
نت سرای الماس خانلق
ستاره طلایی
دنیا
مردود یعنی رفوزه
عمو همه چی دان
هرکس منتظر است...
ماه و مهــــــــــــــر
جایی برای خنده وشادی و تفریح
profosor
دهکده کوچک ما
جام جهان نما
پری برای پریدن
تقدیم به کسی که باور نکرد دوستش دارم
نه دی هشتاد و هشت
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
مهدی رهبر زارع
لنده، سلیمان شهرویی
من،منم.من مثل هیچکس نیستم
.:دلنوشته های دانشجویی:.
Tarranome Ziba
تاملاقات خدا ٰ ان تقوموا لله ٰ...
سیرت پیشگان
سکوت ابدی
دختر و پسرای ایرونی
مطالب جدیدوخفن اونجوری18+|جدید93|جدیداونجوری
هر چی تو فکرته
Note Heart
ستاره سهیل
ندای حق
محفل آشنایان((IMAN))
مکاشفه مسیح
غزلیات محسن نصیری(هامون)
وب سایت شخصی یاسین گمرکی
... یاس ...
دنیای بارانی
عاشق فوتبال20
ایـــــــران آزاد
حسام الدین شفیعیان
wanted
*(: دنـیــــای مـــــــن :) *
من و خودم
وطنیم مرند
Hunter
hamidsportcars
hamidsportcars
بسم الله الرحمن الرحیم
دنیای سازه های بادی
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دهکده علم و فناوری
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
راه کمال
یاران امام خامنه ای - جوانان مکتب المهدی
شادِ شاد
ژئوماتیک
رویابین
معماری
کشکول
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
اینجا همه چی در همه
کنیز مادر
تنهای غریب
کشکول
به یادتم
طوبای محبت
نم نم باران
هر چی هر چی
نوری چایی_بیجار
نوری چایی_بیجار
روان شناسی * 心理学 * psychology
دوستانه
عکسدونی
xXx عکسدونی xXx
« « عاشقی » »
نمی دونم بخدا موندم
هیئت
کشاورزی نوین
فقط طنزوخنده
واژه های باران
تینا!!!!
سایت حقوقی(قانون ایران)
شیاطین سرخ
°°FoReVEr••
نقاشی های الیکا یحیایی
باکری میاندوآب
•.ღ♥ فرشتــ ـــ ـه تنهــ ــ ــایی ♥ღ.•
محسن حیدری
ܓܨ ღ نا کجـا آبــــاد دل مــن ღ ܓ
بادله گشت
جدید ترین مطالب
alone
جـــــام غـــــزل
گــــلستان: Golestan
عرفان وادب
کاروجدان
دل نوشته های یک دیلامی
نیلی ترین - NiliTarin.ir
رهسپاریار
خیارج سرای من است
.:: مــــهــــــدویــــــــت ::.
allah is my lord
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
جک و لطیفه
yas
احسان ابراهیم پور