سفارش تبلیغ
صبا
محبّت مؤمن به مؤمن در راه خدا، از بزرگ ترین شاخه های ایمان است . [رسول خدا صلی الله علیه و آله]


ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 92/4/31:: 4:54 عصر
روزی یک استاد دانشگاه تصمیم گرفت تا میزان ایمان دانشجویانش را بسنجد .
او پرسید:  آیا خداوند, هرچیزی راکه وجود دارد, آفریده است؟
دانشجویی شجاعانه پاسخ داد:  بله
استاد پرسید:  هرچیزی را ؟
پاسخ دانشجو این بود:  بله; هرچیزی را


.
استاد گفت:  دراین حالت, خداوند شر را آفریده است. درست است؟ زیرا شر وجود دارد.
برای این سؤال, دانشجو پاسخی نداشت و ساکت ماند .
ناگهان, دانشجوی دیگری دستش را بلند کرد و گفت:استاد ممکن است از شما یک سوال بپرسم؟
استاد پاسخ داد: البته
دانشجو پرسید:  آیا سرما وجود دارد؟
استاد پاسخ داد:  البته, آیا شما هرگز احساس سرما نکرده اید؟
دانشجو پاسخ داد:  البته استاد, اما سرما وجود ندارد. طبق مطالعات علوم فیزیک, سرما, نبودن تمام و کمال گرماست و شیء را تنها درصورتی می توان مطالعه کرد که انرژی داشته باشد و انرژی را انتقال دهد و این گرمای یک شیء است که انرژی آن را انتقال می دهد. بدون گرما اشیاء بی حرکت هستند, قابلیت واکنش ندارند; پس سرما وجود ندارد. ما لفظ سرما را ساخته ایم تا فقدان گرما را توضیح دهیم .
دانشجو ادامه داد:  آیا تاریکی وجود دارد؟
استاد پاسخ داد:  بله؛ تاریکی وجود دارد .
دانشجو گفت:  شما باز هم در اشتباه هستید! تاریکی, فقدان کامل نور است. شما میتوانید نور و روشنایی را مطالعه کنید اما تاریکی را نمی توانید مطالعه کنید. منشور نیکولز, تنوع رنگ های مختلف را نشان می دهد که در آن طبق طول امواج نور, نور می تواند تجزیه شود. تاریکی, لفظی ست که ما ایجاد کرده ایم تا فقدان کامل نور را توضیح دهیم.
و سرانجام دانشجو ادامه داد:  خداوند, شر را نیافریده است. شر, فقدان خدا در قلب انسان ست. شر فقدان عشق, انسانیت و ایمان است. عشق و ایمان مانند گرما و نور هستند. آنها وجود دارند و فقدانشان منجر به شر می شود.

نام این دانشجو ( آلبرت انیشتین ) بود.
ZANANBLOG.COM

کلمات کلیدی : حکایت

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 92/4/30:: 5:54 عصر
فرارو-بحران کمبود دارو در کشور در حالی است که مسئولین هنوز درگیر مشکلات اداری ترخیص دارو از گمرک هستند.

به گزارش فرارو، در حالی که هفدهم تیر ماه امسال رئیس کل گمرک از ترخیص کلیه داروها انبار شده در گمرک خبر داد، حالا خبر می رسد که حدود 60 میلیون یورو داروی خریداری شده به دلیل مشکلات ارزی بین بانک‌ها و گمرک در انبارهای گمرک مانده و ترخیص نشده است.

همزمان بانک مرکزی مدعی شده ارز واردات دارو را به اندازه کافی تامین کرده است. گمرک نیز اختلاف ارزی بین بانک‌ها و بانک مرکزی را عامل انباشت دارو در گمرک‌ها می‌داند و وزارت بهداشت هم که در ابتدا به کلی منکر کمبود دارو شده بود، حالا از عادی شدن روند واردات دارو به کشور خبر می‌دهد.

اما محمدرضا نادری، معاون گمرک کشور در خصوص توافق وزارت صنعت با بانک مرکزی و آغاز ترخیص کالاهای اساسی با نرخ سابق می گوید که این اخبار را در رسانه‌ها دیده ولی هنوز نامه یا بخشنامه‌ای در خصوص ترخیص کالاهای اساسی به گمرک نرسیده است.

هاشم تبریزی دانا، یک عضو اتحادیه واردکنندگان دارو گفته است که کمبود دارو در کشور به بیش از 100 قلم می‌رسد و در همین حال مسئولان تلاش دارند برای آرام کردم فضا حرف‌هایی بزنند که با واقعیت منطبق نیست. از جمله اینکه همه داروها از گمرک ترخیص شده است اما این موضوع صحت ندارد.

به گفته کامران نیکوسخن، مدیرعامل انجمن دیابت ایران، انسولین ایرانی ظرف دو تا سه هفته اخیر با 4برابر قیمت قبل عرضه می‌شود و قیمت نوع وارداتی آن نیز 2.5 برابر شده است. به طوری که داروی انسولین بعد از عید و در آغاز سال، 3500 تومان بود اما ظرف دو تا سه هفته اخیر به 12500 هزار تومان افزایش یافته است و انسولین نوع خارجی نیز به قیمت 70 هزار تومان در هفته‌های گذشته به فروش می‌رسید اما اکنون 170 هزار تومان شده است.

در همین حال دبیر انجمن تالاسمی ایران با انتقاد از عدم انجام تعهدات شرکتهای دارویی داخلی برای تامین داروی مورد نیاز بیماران تالاسمی گفت: «حدود 4 ماه است که داروی ایرانی بیماران تالاسمی تولید نمی شود، آنچه را این شرکتهای دارویی انجام می دهند، در حدود 20 تا 30 درصد از تعهدات شان است.»

همچنین احمد قویدل مدیر عامل سابق کانون هموفیلی ایران با اعلام شرایط دشوار هموفیلی ها در کشور از انباشت بالغ بر 38 هزار شیشه فاکتور 8 در گمرکات کشور خبر داده است.

از مهرماه سال قبل تا کنون قیمت داروهای داخلی 70 و وارداتی‌ها 90 تا 100 درصد افزایش قیمت داشته‌اند که به عقیده تمام تولیدکنندگان و آنها که دستی بر آرام کردن دردهای جان دارند، ارز و حذف ارز مرجع مهم‌ترین علت این جهش قیمت‌هاست.

چهار روز پیش وزیر بهداشت از پرداخت مابه‌التفاوت قیمت داروی بیماران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی خبر داده بود، اما قویدل یک عضو مجمع عمومی کانون هموفیلی ایران این طرح را غیر کارشناسی و شانه خالی کردن وزارت بهداشت از وظایف مصرح در قانون اساسی دانسته است.

کلمات کلیدی : داروسازی

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 92/4/29:: 8:5 عصر

چ)بیماری های قلبی عروقی

در افراد سالم روزه داری و رژیم غذایی متعادل با عث پایین آمدن سطح چربی و کاهش سطح هموسیستئین خون و در افراد سیگاری قطع مصرف موجب بهبودی وضعیت قلب و عروق میشود

1-بیمارانی که دچار افتادگی دریچه میترال (پرولاپس میترال):

معمولا افتادگی دریچه میترال در فرم های خفیف مشکلی در روزه داری ایجاد نمی کند اما در حالات شدید که عموما با گشادی دریچه میترال همراه شده و معمولا نیازمند توجه خاص می باشد، لذا ضرورت دارد تا مبتلایان به این اختلال حتما پیش از روزه داری به متخصص قلب مراجعه و مورد بررسی کامل از جمله اکوی قلبی قرار گیرند و طبق نظر پزشک معالج اقدام به روزه داری نمایند.

2-بیماران مبتلا به فشار خون:

بیماران دچار فشار خون که در حال حاضر فشار خون شان کاملاً کنترول شده است می توانند در صورت نظر موافق پزشک معالج با تغییر دستورات دارویی و شیوه زندگی اقدام به روزه داری نمایند. این موضوع در صورتی قابل انجام است که پزشک مربوطه داروهایی راتوصیه کند که امکان مصرف شان در فاصله افطار تا سحر وجود دارد.

3-بیماران دچار بی نظمی ضربان قلب(آریتمی) :

 آریتمی در اغلب اوقات اختلالی است که نیازمند رعایت رژیم غذایی، فعالیت مناسب و در راس همه آن ها مصرف به موقع داروهاست. در این موارد قطع خودسرانه دارو یا افزایش فاصله مصرف قرص ها ممکن است منجر به عوارضی چون افزایش احتمال لخته شدن خون، سکته مغزی، مشکلات ریوی و ... شود. لذا این افراد بهتر است روزه نگیرند.

نکات قابل توصیه در مورد داروهای قلبی – عروقی

1- داروهایی مثل انالاپریل و دیگوکسین در صورتی که صبح ها مصرف شوند اثربخشی بهتری دارند، به همین دلیل مصرف آنها در هنگام سحر نتیجه بهتری می دهد.

2- مصرف قرص دیلتیازم عصرها اثر بخشی بهتری داشته و لذا بهتر است بعد از افطار مصرف شود.

3- در مورد مصرف قرص های زیرزبانی (نیتروگلیسیرین زیر زبانی، که در حملات قلبی مورد استفاده قرار می گیرد) در طی ساعات روزه داری، نظرات شرعی مراجع تقلید متفاوت است.

4- تداخل داروها با غذا را در نظر داشته باشید. با توجه به فاصله زمانی کوتاه مصرف افطار، شام و سحرو انباشته شدن معده از غذاهای مختلف امکان تداخل برخی داروها با غذا وجود دارد. مثلا اثر دیگوکسین که در نارسایی قلب مصرف می شود و نیز وراپامیل و پروپرانولول با غذا تغییر زیادی می کند.ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 92/4/29:: 7:38 عصر

یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا کُتِب عَلَیْکمُ الصیَامُ کَمَا کُتِب عَلى الَّذِینَ مِن قَبْلِکمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ(183)

أَیَّاماً مَّعْدُودَتٍ فَمَن کانَ مِنکُم مَّرِیضاً أَوْ عَلى سفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَیَّامٍ أُخَرَ وَ عَلى الَّذِینَ یُطِیقُونَهُ فِدْیَةٌ طعَامُ مِسکِینٍ فَمَن تَطوَّعَ خَیراً فَهُوَ خَیرٌ لَّهُ وَ أَن تَصومُوا خَیرٌ لَّکمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ(184)

.ای اهل ایمان بر شما روزه گرفتن مقرر گردید ه است همچنانکه بر کسانی که پیش از شما بودند نیز مقرر شده بود، و این امر برای آنست که شما پرهیزکار شوید.روزهایی به شماره معین روزه دارید و هرکس از شما مریض باشد یا مسافر به شماره آن از روزهای غیر ماه رمضان روزه دارد و برای کسانی که به دشواری آنرا تاب می آورند کفاره ای است که غذای یک بینواست و هر کس به دلخواه خود خیری (افزون) انجام دهد. و اگر بدانید روزه گرفتن برای شما بهتر است.

  " بنابراین براساس قوانین شرع، بیمارانی که پس از مدتی سلامت خود را باز می یابند قضای روزه خود را به جای می آورند اما اگر بیماری فردی مزمن و طولانی باشد می تواند با اطعام بینوایان و فقرا دین خود را ادا نموده و کفاره دهد. وحتی گفته اند که:"کسى که عقیده‏اش این است که روزه براى او ضرر ندارد، اگر روزه بگیرد و بعد از مغرب  بفهمد روزه براى او ضرر داشته، باید قضاى آن را بجا آورد"و در اصل روزه گرفتن نه تنها تکلیف بیمار نیست بلکه گرفتن آن رفع مسئولیت نبوده بلکه همانند فرد روزه نگرفته باید قضا نماید.

در این مقاله به تفکیک بر اساس نوع بیماری  وظیفه بیماران در انجام فریضه روزه داری بررسی شده است.

الف) بیماریهای عفونی

بیماریهایی عفونی که نیاز به مصرف دارو در وقت معینی هستند لازم است با مشورت پزشک در صورتی که نتوان دارو را به انواع دیگر با مصرف کم یا نوع تزریقی عضلانی که از نظر مرجع بیمار بلااشکال باشد تغ

ب)بیماری های ریوی

با توجه باینکه عمده داروهایی که در بیماران آسمی استفاده میشود اسپری یا توربوهالرها یا کپسولهای تنفسی هستند و نظر مراجع مختلف اینکه بعضی ها بجهت اینکه این داروها غیر خوراکی وغیر نوشیدنی هستند اجازه استفاده داده اند ومبطل روزه نمیدانند و بعضی بدلیل وجود آب در حامل داروها استفاده از آن را جایز نمیدانند لذا باید نظر مرجع را در نظر گرفت و در صورت بهره گیری از نوع طولانی اثر و تنظیم داروهای خورکی با نظر پزشک حمله تنفسی پیش نیاید روزه گرفتن بلامانع میباشد در غیر این صورت با لحاظ نظر مرجع و با مشورت با پزشک در مورد گرفتن یا نگرفتن روزه تصمیم گرفت.

پ)بیماران کلیوی

کلیه ها اعضای بسیار مهمی هستند که وظیفه اصلی آن ها تصفیه خون و دفع مواد زاید از بدن و همچنین مشارکت در خونسازی و ساختن ویتامینD   است. مهم ترین عاملی که موجب عملکرد صحیح کلیه ها می شود میزان طبیعی آب بدن و به دنبال آن جریان خون و خونرسانی مناسب به آنهاست. بدیهی است هر عاملی که موجب کاهش جریان خون کلیه ها شود، عملکرد و ساختار کلیه ها را دچار اختلال می سازد. به عنوان مثال اسهال و استفراغ، گرمازدگی های شدید و خونریزی های ناشی از جراحات مختلف که موجب از دست دادن حجم زیاد خون یا آب از بدن می شوند از جمله این مواردند.

بر این اساس روزه داری اگر به طور صحیح انجام نشود و همراه با مصرف مقادیر مناسب آب در فاصله افطار تا سحر نباشد می تواند برای کلیه ها خصوصاً در بیماران مبتلا به دیابت، مبتلایان به فشار خون و افراد سالمند خطر آفرین باشد.

در فاصله افطار تا سحر حداقل 8 لیوان آب سالم بنوشید.

1-بیماران با کلیه سنگ ساز: کم آبی شدید بدن خصوصاً در سال هایی که ماه رمضان با تابستان و فصل گرما مصادف می شود می تواند در افرادی که تشکیل سنگهای کلیه و دستگاه ادراری در آنها فعال است و ظرف مدت 6 ماه اخیر بیش از دو سنگ ادراری در آنها گزارش شده و یا در حال حاضر مبتلا به سنگ هستند خطر آفرین باشد. لذا ضرورت دارد تا این افراد حتما پیش از شروع ماه مبارک رمضان با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایند و در صورت اقدام به روزه داری حتماً در فاصله افطار تا سحر آب فراوان بنوشند، زیرا نخوردن یا کم خوردن آب باعث رسوب مواد زائد در لوله های ادراری و کلیه ها شده و آنها را مستعد سنگ سازی می نمایدو در کل در بیماران با کلیه سنگ ساز روزه توصیه نمیشود زیرا که باعث افزایش تعداد و حجم یا اندازه سنگ میشود .

گرو ه دیگری از بیماران که باید از روزه داری اجتناب نمایند بیمارانی هستند که سنگ کلیه آنها ناشی از اختلالات غدد پارا تیروئید است

 

2-بیماران دیالیزی:
بیماران دچار نارسایی کلیه که تحت درمان با دیالیز قرار دارند، باید از روزه گرفتن خودداری نمایند زیرا بیماران دیالیزی عموماً به جهت بالا بودن سطح مواد سمی و خصوصاً اوره در خونشان بی اشتها بوده و همچنین امکان پرخوری یا کم خوری را ندارند. همچنین بیمارانی که بنا به دلایل مختلف در ادرارشان پروتئین دفع می شود در این گروه جای دارند.

نکته مهم دیگر که موجب ممنوعیت روزه داری در بیماران دیالیزی می شود این است که بیمارانی که به مدت طولانی تحت همودیالیز قرار می گیرند ممکن است به دلیل مصرف غذا در شب دچار افزایش غلظت پتاسیم در فواصل بین دیالیز شوند که برای قلب خطرناک بوده و افزایش حجم مایعات نیز موجب نارسایی قلب و اختلالات تنفسی می شود.

لازم به یادآوری است که دیالیز به دو صورت انجام می شود:

دیالیز صفاقی که در آن حجم زیادی روزانه وارد حفره شکم می شود و دیالیز خونی(همودیالیز) که معمولا سه بار در هفته صورت می پذیرد و البته در هر دو حالت روزه داری توصیه نمی شود.

3-بیماران پیوندی :  کسانی که پیوند کلیه شده‌اند و هنوز یک‌سال از موعد پیوند آنها نگذشته است. اگر یک‌سال از پیوند گذشته باشد و هیچ مشکلی نداشته باشند شاید بتوانند با نظر پزشک روزه بگیرند.

4-بیماران مبتلا به فشار خون بالا: مبتلایان به فشار خون، به خصوص افرادی که ساعات نزدیک به افطار فشار خونشان خیلی بالا می‌رود منع روزه‌داری دارند.

5- بیماران دیابتی:درباره مبتلایان به دیابت است که اختلال در عملکرد کلیه‌هایشان دارند. این گروه نیز نباید روزه بگیرند. چون افزایش قند در خون و ادرار آنها به بافت کلیه آسیب می‌رساند و به زودی آنها را در معرض نارسایی کلیه و افزایش کراتینین قرار خواهد داد.

6-بیماران با نارسایی کلیه :در کسانی که مشکلات کلیوی دارند و به سختی با مراقبت‌های دقیق و کراتینین آنها را به تعادل میرسد، معمولا روزه گرفتن با عوارضی همراه است. پیش از ماه رمضان به پزشکتان اجازه دهید تا داروها را به وعده سحر و افطار تقسیم کند و حتما پس از چهار یا پنج روز دوباره برای ارزیابی و بررسی وضعیت مراجعه کنید.

اگر کراتینین شما در حد دو یا بالاتر باشد تاکید می‌کنم که روزه‌داری ممنوع است

در نظر داشته باشید مبتلایان به مشکلات کلیوی که اجازه روزه گرفتن دارند و در گروه‌های یاد شده نیستید، هرگز نباید مانند دیگران افطار کنید. غذاهای رایج افطار مانند آش، حبوبات و مواد قندی به خصوص زولبیا بامیه و خرما به بالا رفتن پتاسیم خون شما منجر شده و دردسرساز خواهد شد. هیچ‌گاه یک دفعه تعداد زیادی خرما و غذاهای دیگر را نخورید. پنیر رژیمی، نان رژیمی و خرمای محدود، در زمان‌های متناوب و فاصله‌دار بخورید و حتما آب کافی و میوه و سبزی میان افطار تا سحر استفاده کنید. حتی اگر احساس کردید کاملا خوب هستید باز هم پس از چند روز روزه‌داری با پزشک خود تماس بگیرید.

34931 9621 219x300 علت رنگ آبی چشمان انسانهات)بیماران دچار اختلالات بینایی

    روزه داری موجب تشدید مشکلات انکساری چشم (نزدیک بینی،‌ دوربینی، آستیگماتیسم) نشده و یا شماره عینک بیمار را تغییر نمیددهد. اساساً در حوزه چشم پزشکی در سه مورد توصیه به اجتناب از روزه داری می شود:

1- در افرادی که مبتلا به آب سیاه (گلوکوم) هستند خصوصاً هنگامی که سن مریض بالاست و مشکلاتی چون بیماری های قلبی – عروقی و اختلال در انعقاد خون وجود دارد.

2- نزدیک بینی شدید با نمره عینک بالاتر پیش از روزه داری با چشم پزشک مشورت نمایند.در این بیماران استفاده از مکمل های دارویی تقویت کننده چشم توصیه میشود.

3- در مواردی که سلامت چشم در اثر بیماری هایی چون دیابت کنترول نشده، فشار خون، اختلالات انعقادی و ... تحت تاثیر قرار گرفته است.

تاری دید در هنگام روزه داری که در زمان گرسنگی به وجود می آید عموماً از کم خونی، کاهش قند خون، افت فشار خون و ... ناشی می شود و معمولاً ارتباطی به بیماری های چشم ندارد.

 

 

ث)مبتلایان به کم خونی


کم خونی ها انواع مختلفی دارند. اما عمده موارد کم خونی از نوع تغذیه ای بوده و در راس آنها کم خونی های ناشی از کمبود آهن قرار دارد. فرم های خفیف تا متوسط کم خونی فقر آهن در بیماری که دچار ناراحتی قلبی و مشکلات دیگر نیست، عموماً با مصرف داروهای خوراکی قابل درمان است. چنین بیمارانی می توانند داروهایشان (ترکیبات فروس سولفات) را در هنگام افطار، سحر و یا نیمه شب مصرف نمایند و بنابراین مشکلی در روزه گرفتن نخواهند داشت.

البته بیمارانی که دچار کم خونی بسیار شدید فقر آهن هستند یا دچار اختلالات همراه، مثلا نارسایی قلبی هستند بهتر است روزه نگیرند.

مبتلایان به کم خونی ناشی از انواع سرطان های خون و بدخیمی های سایر اعضا و نارسایی مزمن کلیه که تحت درمان با داروهای شیمی درمانی یا دیالیز قرار دارند در اکثر موارد اجازه روزه گرفتن نخواهند داشت.

مبتلایان به کم خونی تالاسمی

بیماران دچار تالاسمی مینور منعی برای روزه گرفتن ندارند، اما مبتلایان به تالاسمی ماژور که نیاز به تزریق مکرر خون دارند، مجاز به روزه گرفتن نیستند.

به بیماران دچار کم خونی توصیه می شود که:

1- حتماً در برنامه غذایی خود مواد غذایی حاوی گوشت و سبزیجات را بگنجانند.

2- داروهای تجویز شده از سوی پزشک را به موقع مصرف کنند.

3- از مصرف چای حدود یک ساعت قبل و دو ساعت پس از غذا خودداری نمایند.

4- در فاصله افطار تا سحر مایعات فراوان بنوشند.

ج)بیماران دیابتی

مهم ترین و خطرناک ترین عارضه بیماران دیابتی افت شدید قند خون در طی روز است که به آن "هیپوگلسیمی" می گویند. این وضعیت خطرناک که با علائمی چون عرق کردن، احساس گیجی، تپش قلب، لرزش بدن، تاری دید، بی حالی و در نهایت بیهوش شدن مشخص می شود، در صورتی که بلافاصله با مصرف مواد قندی درمان نشود می تواند منجر به اغماء و حتی مرگ بیمار شود.

بیماران دیابتی که قند خون شان به خوبی تحت کنترل است و مبتلا به بیماری های دیگر نیستند و به عبارت دیگر دیابت موجب صدمه به کلیه ها، چشم ها، قلب و دیگر اعضایشان نشده است و نیز بیمارانی که انسولین مصرف نمی کنند می توانند روزه بگیرند.در این بیماران رعایت رژیم غذایی سابق الزامی میباشد.

   بیماران دیابتی که روزه می گیرند بایدبه وسیله گلوکومتر قند خونشان را پیش از افطار و 2 ساعت پس از افطار و نیز پیش از سحری اندازه بگیرند.

در صورتی که قند خون فرد دیابتی 2 ساعت پس از افطار بالای 250 بود شب بعد باید 20 درصد از میزان کالری خود در زمان افطار کم کند. در مورد سحر هم اگر قند خون پیش از سحر بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر بود باید 20 درصداز میزان کالری دریافتی در زمان سحر کم شود، اما اگر قند خون بیمار قبل از سحر بیش از 350 میلی گرم در دسی لیتر بود بهتر است اصلا روزه نگیرد. در مورد مصرف قرص های پایین آورنده قند خون توصیه می شود که قرص های مصرفی صبح و ظهر همزمان هنگام افطار و قرص های مصرفی شبانه پیش از سحر مصرف شود.

بیماران دیابتی که انسولین مصرف می کنند بهتر است روزه نگیرند، مگر کسانی که میزان انسولین مصرفی آن ها زیاد نبوده و طی روز دچار افت قند خون نمی شوند

نکات قابل توصیه:

1-بیماراندیابتیکهسحرینخوردهاندبهتراستدرآنروز،روزهنگیرند.

2-بیماران دیابتی که به نحوی دچار عوارض مزمن دیابت بر کلیه ها، مغز، قلب، چشم ها، دست ها و پاها و سایر ارگان های بدن شده اند هر چند ممکن است دچار مشکل حادی نشوند ولی برای پیشگیری از پیشرفت عوارض مزمن بهتر است بدونمشورت پزشک متخصص روزه نگیرند.

روزه داری در چه بیمارانی ممنوع  است؟

1- بیماران دیابتی که بیماری آنها کنترل شده نیست  .
2-
بیماران دیابتی که به  رژیم دارویی خود عمل نمی‌کنند  .
3-
بیمارانی که سابقه کمای دیابتی   DKA دارند  .
4-
بیماران مبتلابه دیابت که باردار می‌شوند و بیمارانی که در بارداری  دچار دیابت می‌شوند  .
5-
بیماران دیابتی که به‌طور همزمان دچار عفونت در جایی از  بدن هستند  .
6-
بیمارانی که علاوه بر دیابت، دچار بیماری یا عارضه جدی دیگری مثل  فشار خون کنترل نشده یا بیماری قلبی هستند  .
7-
بیماران دیابتی مسنی که اختلال  تمرکز و حواس دارند  .

 ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 92/4/27:: 6:7 عصر

طرح آبرسانی مرند  در همایش فرصتهای سرمایه گذاری بهنام رضوانی فرماندار مرند در جلسه کارگروه توسعه کشاورزی مرند با اعلام خبر انعقاد قرارداد انتقال آب ارس به شهرستان مرند، اظهار کرد: انعقاد قرارداد انتقال آب ارس به دشت یکانات و هرزندات و انتقال آب به دریاچه ارومیه با عقد قرارداد با شرکت‌های خارجی و داخلی معتبر این طرح نهایی شده و به تصویب رسیده و در روزهای آینده با حضور مسئولان ارشد کشوری و استانی شاهد آغاز عملیات اجرایی این طرح مهم و حساس برای شهرستان‌های مرند، جلفا، شبستر و تبریز خواهیم بود.

رضوانی از زحمات و تلاش‌های نماینده مردم مرند در مجلس شورای اسلامی که در تصویب این طرح بزرگ زحمات زیادی را متحمل شد، تقدیر و تشکر کرد.

 

فرماندار مرند افزود: بحث آب یک امر نگران‌کننده برای کشاورزان در آینده است، اما به حول و قوه الهی با انتقال آب ارس به دشت یکانات، هرزندات و سایر بخش‌ها، شاهد تحول عظیمی در بخش کشاورزی استان به ویژه شهرستان مرند خواهیم بود و شهرستان را به قطب کشاورزی تبدیل خواهیم کرد.

وی همچنین توسعه کشاورزی در منطقه 330 فقره برای دریافت تسهیلات با سود هفت درصد به ارزش 11.5 میلیارد تومان را از مصوبات مهم کارگروه توسعه کشاورزی شهرستان مرند ذکر کرد و ابراز داشت: وظیفه کارگروه توسعه کشاورزی فقط تصویب طرح‌های بخش کشاورزی نیست، بلکه رصد کلیه موارد مربوط به امور کشاورزی است.

رئیس کارگروه کشاورزی شهرستان مرند با اشاره به اینکه امسال بیش از 45 هزار تن در 19 هزار هکتار از اراضی شهرستان مرند برداشت خواهد شد، اذعان داشت: 80 هکتار از اراضی زمین‌های زراعی شهرستان مرند زیرکشت زعفران قرار گرفته که پیش‌بینی می‌شود 300 کیلو زعفران برداشت شود.

وی یادآور شد: توسعه کشاورزی زمانی مقدور خواهد بود که کشاورزان محصولات خود را به قیمت واقعی و بدون هرگونه واسطه‌گری بفروشند و کارگروه کشاورزی شهرستان نیز با ارائه برنامه‌های در این زمینه‌ها به نفع کشاورزان قدم بردارد.

فرماندار مرند با اشاره به رتبه نخست تولید آفتابگردان در شهرستان مرند متذکر شد: چهار هزار هکتار امسال زیرکشت آفتابگردان آجیلی قرار گرفته و پیش‌بیش می‌شود هشت هزار تن تولید و به بازارهای داخلی و خارجی صادر شود.

رضوانی در پایان بر لزوم ایجاد شهرک خشکبار در مرند تأکید کرد.


کلمات کلیدی : شهرستان مرند

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 92/4/26:: 8:11 عصر

Lorelin Depot Injection Lorelin Depot Injection 

دسته دارویی :

آنالوگ LHRH  ، مهار کننده قوی ترشح گنادوتروپین

 نام تجاری::  Enantone

شکل دارویی :

آمپول حاوی 3.75 میلی گرم لئوپرورلین در 2 میلی لیتر

موارد مصرف داروی لورلین:

  ?·            کانسر پروستات

  ?·            اندومتریوزیس

  ?·            سرطان سینه پیش از یائسگی

  ?·            میوم نوکلئوس و علائم پیشرفت میوم رحمی همراه با افزایش خونریزی رحمی ، کمر درد و آنمی

  ?·            بلوغ زودرس مرکزی

 

موارد توجه :

  ?·           در صورت وجود حساسیت به دارو یا اجزاء آن منع مصرف دارد.

  ?·           در افراد با نارسائی کلیوی منع مصرف دارد .

  ?·            غلظت هورمونهای جنسی (تستسترون یا استروژن) در روزهای اول تزریق معمولابیشتر می شود پس ممکن است علائم بیماری در چند روز اول بیشتر شود.

  ?·            در چند روز اولیه تزریق دارو به علت افزایش هورمونهای جنسی در خون استئوکوپ وخیم تر خواهد شد.

  ?·            در صورت حساسیت به داروهای مشابه مثل بوسرلین( سوپرفکت) ، گوسرلین (زولادکس) و هیستریلین منع مصرف دارد.

  ?·          در صورت وجود خونریزی ناشناخته رحمی منع مصرف دارد.

          در صورت ابتلا به هریک از این بیماریها منع مصرف دارد: اپی لپسی، آسم ، میگرن، بیماریهای قلب و کلیه ، افسردگی، استئوپروز ، سرطان استخوان که روی ستون فقرات اثرگذاشته باشد، ادرار خونی، ناتوانی در ادرار کردن

          در صورت سابقه فامیلی به استئوپروز  یا در صورت دارا بودن هر یک از ریسک فاکتورهای ابتلا به استئوپروز مثل مصرف سیگار ،الکل، استروئید درمانی ،مصرف داروهای ضد تشنج به مدت طولانی و درمان داروئی طولانی که تراکم استخوان را کم کرده باشد.

          بعضی از برند های این دارو فقط برای آقایان تهیه شده و مصرف آن برای خانمها و کودکان مناسب نمی باشد. قبل از استفاده باید حتما برند مورد نظر بررسی شود.

          این دارو باعث قطع تخمک گذاری و قطع قاعدگی می شود ولی در طی مصرف این دارو احتمال حاملگی نیز وجود دارد . پس در طول استفاده از این دارو باید از یک روش پیشگیری مناسب و غیر هورمونی استفاده نمود.


میزان مصرف دارو:

?v       برای درمان سرطان پروستات و سینه: 3.75 میلی گرم زیر جلدی هر 4 هفته

?v       درمان اندومتریوزیس: 3.75 میلی گرم زیرجلدی هر 4 هفته تزریق اول باید در روز اول تا پنجم قاعدگی صورت گیرد.

?v       درمان میوم رحمی: 1.8 میلی گرم زیر جلدی هر 4 هفته . در صورتیکه شخص دارای وزن زیاد باشد باید 3.75 میلی گرم از دارو تجویز شود تزریق اولیه در روز 1 تا 5 قاعدگی باید صورت گیرد.

?v       درمان بلوغ زودرس: kg/ g m 30 وزن بیمار زیر جلدی هر 4 هفته و بسته به علائم بیمارتا kg/ g m90 ممکن است افزایش یابد.


عوارض جانبی:

تهوع , استفراغ, آریتمی قلبی , انفارکتوس(سکته) قلبی, تنگی نفس , عوارض کبدی , درد استخوان , عوارض پوستی , یبوست

تداخلات دارویی :

هیچ تداخل داروئی مشخصی برای این دارو گزارش نشده است. فقط به دلیل اینکه این دارو پپتیدی است احتمال تخریب آن توسط آنزیم پپتیداز خیلی بیشتر است تا متابولیسم توسط سیتوکروم P450و چون دارو تنها 46 درصد به پروتئینهای پلاسما باند می شود، احتمال تداخل داروئی وجود ندارد.

مصرف در بارداری :

این دارو گروه X بوده و باعث ایجاد نقایص جنینی می گردد.

مصرف در شیردهی :

در دوران شیردهی منع مصرف دارد.

نکات قابل توصیه :

•1.       چون این دارو باعث قطع قاعدگی می شود در صورتیکه خونریزی قاعدگی ادامه پیدا کرد باید به پزشک مراجعه شود.

•2.        این دارو در دراز مدت باعث پوکی استخوان می شود پس در طی دوره درمان در صورت لزوم باید اسکن استخوان انجام شود.

•3.        محل تزریق در هر بار تجویز دارو باید تغییر کند

•4.        محل تزریق نباید بعد از تزریق ماساژ داده شود.

 


کلمات کلیدی : داروهای جدید

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 92/4/22:: 7:46 عصر

 
12 قلم داروی جدید که عمده آنها مربوط به درمان‌های سرطانی هستند، فردا با حضور دکتر محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور رونمایی می‌شوند.

به گزارش ایسنا، Bortezomib ، Cytarabine، Capecytabine، Erlotinib، Vorinostat از جمله داروهای ضدسرطانی هستند که فردا رونمایی خواهند شد.

داروی Bortezomib در درمان multiple myeloma ,mantle cell lymphoma، داروی Cytarabine در درمان سرطان خون، داروی Capecytabine در درمان سرطان کولن و متاستاز سرطان پستان، داروی Erlotinib در درمان سرطان ریه و داروی Vorinostat در درمان Sézary syndrome,recurrent glioblastomamultiforme, non-small-cell lung cancer,myelodysplastic syndromesHIV T-Cells reduction مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین داروی «ایرینوتکان هیدروکلرید تری هیدرات» با نام تجاری(Camptosar(Campto با قابلیت درمان سرطان متاستاتیک کولورکتال از دیگر داروهای جدیدی است که فردا رونمایی می‌شوند.

یکی دیگر از داروهای جدید ایرانی هم «سترورلیکس استات» است که برای القای باروری در درمان نازایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید این دارو با نام تجاری Serono تاکنون در انحصار یک شرکت خارجی بوده است.

از دیگر داروهایی که روز یکشنبه رونمایی می‌شود، قرص «وارفارین سدیم» از عوامل ضدانعقادی است که از طریق مهار ساخت فاکتورهای انعقادی در کبد و در مسیر وابسته به ویتامین K اثر خود را اعمال می‌کند. این دارو برای پیشگیری از آمبولی در بیمار روماتیسمی قلب و فیبریلاسیون دهلیزی، پیشگیری از تشکیل لخته پس از نصب دریچه‌های مصنوعی قلب مصرف می‌شود.
(عصر ایران)

کلمات کلیدی :

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 92/4/20:: 7:32 عصر

شمال و قطب جنوب فرق نمی کند فقط از نظر وقت باید اوقات نماز را با مناطق معتدله مقایسه و تعیین نمایند یعنی اگر در مناطق معتدله مثلا روزها در آن موقع 14 ساعت و شبها 10 ساعت است همان صورت نماز و روزه خود را تنظیم کنند (استفتاءات جدید ، ج 2، س 139)
اگر براى نماز و روزه بلاد و شهرهاى متعارفه که شب و روز آنها تقریبا
فاصله بیش از 20 ساعت میان اذان صبح تا اذان مغرب در مناطق نزدیک به قطب شمال و جنوب، یک پرسش بزرگ برای همه آنهایی است که می خواهند بدانند روزه گرفتن در این مناطق چگونه است؟ این گزارش، نظر مراجع تقلید درباره حکم روزه در این مناطق را بازگو می کند.

به گزارش جهان به نقل از مجله مهر، تنها دو ساعت فاصله اذان مغرب تا اذان صبح. این حکایت زندگی مردمی است که در مناطق نزدیک به قطب شمال و قطب جنوب  روزگار می گذرانند. مردمی که البته شاید کمتر مسلمانی را بتوان بین شان پیدا کرد. اما پرسش درباره احکام شرعی روزه و نماز در این مناطق، نکته ای است که دانستن ان همیشه برای بعضی ها جالب بوده است.
شاید گذراندن حدود 16 ساعت روزه داری آن هم در ماه تابستان، تجربه ای بسیار سخت و منحصر به فرد برای عده ای به حساب بیاید. اما ماجرا وقتی جالب و عجیب می شود که بدانیم مردم بعضی از کشورها حدود 21 ساعت از شبانه روز را در روشنایی کامل می گذرانند و با این حساب روزه شان  بیش از 20 ساعت طول می کشد. 
اما حکم شرعی نماز و روزه مسلمانانی که به هردلیل گذرشان به این مناطق افتاده است چیست؟
چند استفتا مرتبط با این قضیه و پاسخ بعضی از مراجع را این جا بخوانید:
تعدادى از پرسنل شرکت فولاد آلیاژ ایران، براى آموزش فنى، مدّتى به کشورهاى اروپایى مى ‏روند، در مناطق شمالى اروپا، واقع در بالاى مدار قطبى، از 26 ماه مه (5 خرداد) تا 18 ژوئیه (27 تیر) خورشید در آسمان غروب نمى ‏کند، در 21 ژوئن در «ماپاراند» واقع در خلیج «بوتینا»، طول روز 23 ساعت و در «آکین»، در منتها الیه جنوب، 17 ساعت مى‏ باشد. تکلیف نماز و روزه این برادران در این ایّام چیست؟
آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی : در مناطقى که خورشید غروب نمى ‏کند، یا طول روز بسیار زیاد و خارج از متعارف مناطق مختلف دنیاست، باید بر طبق مناطق معتدله در آن فصل از سال عمل کنند؛ یعنى اگر در مناطق معتدله (روى همان خطّ نصف‏ النهار) روزها در آن موقع 14 ساعت است و شبها 10 ساعت، به همان صورت نماز و روزه خود را تنظیم کنند؛ شرح بیشتر درباره این موضوع را در کتاب «معراج، شقّ ‏القمر، عبادت در قطبین» نوشته‏ ایم. (استفتائات جدید، ج‏2، ص: 73)
  
حکم نماز و روزه در قطب شمال و جنوب که 6ماه روز و 6ماه شب است، چیست؟
آیت الله مکارم شیرازی : شماره رکعت های نماز در قطب مساوى است (مثل مکه و مدینه) قرار دهند یعنى نماز ظهر و عصر را بخوانند. شش ساعت بعد نماز مغرب و عشاء را بخوانند و یازده ساعت بعد نماز صبح را بخوانند و روزه را هم به همین ملاک بگیرند.
آیت الله خامنه ای : مکلف باید در مورد اوقات نمازهای یومیه و روزه همان افق محل سکونت خود را رعایت کند ولی اگر روزه گرفتن بر اثر طولانی بودن روز غیر مقدور یا حرجی باشد، ادای آن ساقط و قضای آن (بعدا) واجب است (ترجمه اجوبه الاستفتاآت، س 357)
آیت الله سیستانی : احتیاط واجب این است که ملاحظه کند نزدیکترین جاهایی که شب و روز آن 24 ساعت است. نمازهای پنجگانه را بر حسب اوقات آن به نیت قربه مطلقه بخواند. اما در مورد روزه اگر می تواند باید در ماه رمضان به جایی برود که بتواند روزه بگیرد و اگر در ماه رمضان نمی تواند بعد از ماه مبارک رمضان در جای دیگر قضای آن را انجام دهد و اگر هیچ کدام برای او ممکن نیست نه در ماه رمضان و نه در غیر ماه رمضان به جای روزه بر او فدیه (کفاره عذر) (منهاج الصالحین، آیت الله سیستانی، ج 1، ص 469 ، م 88)
آیت الله سبحانی :چنانچه مکلفى در مکانى زندگى کند که 6 ماه از سال، روز و 6 ماه دیگر آن شب باشد، و یا سه ماه از سال روز و 9 ماه دیگر آن شب باشد و... بعید نیست که ملاک در نماز و روزه این فرد، سرزمینهاى متعارف و واقع شده میان دوقطب باشد و این فرد مخیر باشد که براى نماز و روزه هایش یکى از سرزمینهاى میانى را مبنا قرار دهد.اما احتمال سقوط نماز و روزه نسبت به این فرد بعید است، همچنان که احتمال سقوط روزه و وجوب نماز تنها یک روز و یک شب، بعید به نظر مى رسد

شمال و قطب جنوب فرق نمی کند فقط از نظر وقت باید اوقات نماز را با مناطق معتدله مقایسه و تعیین نمایند یعنی اگر در مناطق معتدله مثلا روزها در آن موقع 14 ساعت و شبها 10 ساعت است همان صورت نماز و روزه خود را تنظیم کنند (استفتاءات جدید ، ج 2، س 139)
اگر براى نماز و روزه بلاد و شهرهاى متعارفه که شب و روز آنها تقریبا

به گزارش جهان به نقل از مجله مهر، تنها دو ساعت فاصله اذان مغرب تا اذان صبح. این حکایت زندگی مردمی است که در مناطق نزدیک به قطب شمال و قطب جنوب  روزگار می گذرانند. مردمی که البته شاید کمتر مسلمانی را بتوان بین شان پیدا کرد. اما پرسش درباره احکام شرعی روزه و نماز در این مناطق، نکته ای است که دانستن ان همیشه برای بعضی ها جالب بوده است.
شاید گذراندن حدود 16 ساعت روزه داری آن هم در ماه تابستان، تجربه ای بسیار سخت و منحصر به فرد برای عده ای به حساب بیاید. اما ماجرا وقتی جالب و عجیب می شود که بدانیم مردم بعضی از کشورها حدود 21 ساعت از شبانه روز را در روشنایی کامل می گذرانند و با این حساب روزه شان  بیش از 20 ساعت طول می کشد. 
اما حکم شرعی نماز و روزه مسلمانانی که به هردلیل گذرشان به این مناطق افتاده است چیست؟
چند استفتا مرتبط با این قضیه و پاسخ بعضی از مراجع را این جا بخوانید:
تعدادى از پرسنل شرکت فولاد آلیاژ ایران، براى آموزش فنى، مدّتى به کشورهاى اروپایى مى ‏روند، در مناطق شمالى اروپا، واقع در بالاى مدار قطبى، از 26 ماه مه (5 خرداد) تا 18 ژوئیه (27 تیر) خورشید در آسمان غروب نمى ‏کند، در 21 ژوئن در «ماپاراند» واقع در خلیج «بوتینا»، طول روز 23 ساعت و در «آکین»، در منتها الیه جنوب، 17 ساعت مى‏ باشد. تکلیف نماز و روزه این برادران در این ایّام چیست؟
آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی : در مناطقى که خورشید غروب نمى ‏کند، یا طول روز بسیار زیاد و خارج از متعارف مناطق مختلف دنیاست، باید بر طبق مناطق معتدله در آن فصل از سال عمل کنند؛ یعنى اگر در مناطق معتدله (روى همان خطّ نصف‏ النهار) روزها در آن موقع 14 ساعت است و شبها 10 ساعت، به همان صورت نماز و روزه خود را تنظیم کنند؛ شرح بیشتر درباره این موضوع را در کتاب «معراج، شقّ ‏القمر، عبادت در قطبین» نوشته‏ ایم. (استفتائات جدید، ج‏2، ص: 73)
  
حکم نماز و روزه در قطب شمال و جنوب که 6ماه روز و 6ماه شب است، چیست؟
آیت الله مکارم شیرازی : شماره رکعت های نماز در قطب مساوى است (مثل مکه و مدینه) قرار دهند یعنى نماز ظهر و عصر را بخوانند. شش ساعت بعد نماز مغرب و عشاء را بخوانند و یازده ساعت بعد نماز صبح را بخوانند و روزه را هم به همین ملاک بگیرند.
آیت الله خامنه ای : مکلف باید در مورد اوقات نمازهای یومیه و روزه همان افق محل سکونت خود را رعایت کند ولی اگر روزه گرفتن بر اثر طولانی بودن روز غیر مقدور یا حرجی باشد، ادای آن ساقط و قضای آن (بعدا) واجب است (ترجمه اجوبه الاستفتاآت، س 357)
آیت الله سیستانی : احتیاط واجب این است که ملاحظه کند نزدیکترین جاهایی که شب و روز آن 24 ساعت است. نمازهای پنجگانه را بر حسب اوقات آن به نیت قربه مطلقه بخواند. اما در مورد روزه اگر می تواند باید در ماه رمضان به جایی برود که بتواند روزه بگیرد و اگر در ماه رمضان نمی تواند بعد از ماه مبارک رمضان در جای دیگر قضای آن را انجام دهد و اگر هیچ کدام برای او ممکن نیست نه در ماه رمضان و نه در غیر ماه رمضان به جای روزه بر او فدیه (کفاره عذر) (منهاج الصالحین، آیت الله سیستانی، ج 1، ص 469 ، م 88)
آیت الله سبحانی :چنانچه مکلفى در مکانى زندگى کند که 6 ماه از سال، روز و 6 ماه دیگر آن شب باشد، و یا سه ماه از سال روز و 9 ماه دیگر آن شب باشد و... بعید نیست که ملاک در نماز و روزه این فرد، سرزمینهاى متعارف و واقع شده میان دوقطب باشد و این فرد مخیر باشد که براى نماز و روزه هایش یکى از سرزمینهاى میانى را مبنا قرار دهد.اما احتمال سقوط نماز و روزه نسبت به این فرد بعید است، همچنان که احتمال سقوط روزه و وجوب نماز تنها یک روز و یک شب، بعید به نظر مى رسد

شمال و قطب جنوب فرق نمی کند فقط از نظر وقت باید اوقات نماز را با مناطق معتدله مقایسه و تعیین نمایند یعنی اگر در مناطق معتدله مثلا روزها در آن موقع 14 ساعت و شبها 10 ساعت است همان صورت نماز و روزه خود را تنظیم کنند (استفتاءات جدید ، ج 2، س 139)
اگر براى نماز و روزه بلاد و شهرهاى متعارفه که شب و روز آنها تقریبا

فاصله بیش از 20 ساعت میان اذان صبح تا اذان مغرب در مناطق نزدیک به قطب شمال و جنوب، یک پرسش بزرگ برای همه آنهایی است که می خواهند بدانند روزه گرفتن در این مناطق چگونه است؟ این گزارش، نظر مراجع تقلید درباره حکم روزه در این مناطق را بازگو می کند.فاصله بیش از 20 ساعت میان اذان صبح تا اذان مغرب در مناطق نزدیک به قطب شمال و جنوب، یک پرسش بزرگ برای همه آنهایی است که می خواهند بدانند روزه گرفتن در این مناطق چگونه است؟ این گزارش، نظر مراجع تقلید درباره حکم روزه در این مناطق را بازگو می کند.

به گزارش جهان به نقل از مجله مهر، تنها دو ساعت فاصله اذان مغرب تا اذان صبح. این حکایت زندگی مردمی است که در مناطق نزدیک به قطب شمال و قطب جنوب  روزگار می گذرانند. مردمی که البته شاید کمتر مسلمانی را بتوان بین شان پیدا کرد. اما پرسش درباره احکام شرعی روزه و نماز در این مناطق، نکته ای است که دانستن ان همیشه برای بعضی ها جالب بوده است.
شاید گذراندن حدود 16 ساعت روزه داری آن هم در ماه تابستان، تجربه ای بسیار سخت و منحصر به فرد برای عده ای به حساب بیاید. اما ماجرا وقتی جالب و عجیب می شود که بدانیم مردم بعضی از کشورها حدود 21 ساعت از شبانه روز را در روشنایی کامل می گذرانند و با این حساب روزه شان  بیش از 20 ساعت طول می کشد. 
اما حکم شرعی نماز و روزه مسلمانانی که به هردلیل گذرشان به این مناطق افتاده است چیست؟
چند استفتا مرتبط با این قضیه و پاسخ بعضی از مراجع را این جا بخوانید:
تعدادى از پرسنل شرکت فولاد آلیاژ ایران، براى آموزش فنى، مدّتى به کشورهاى اروپایى مى ‏روند، در مناطق شمالى اروپا، واقع در بالاى مدار قطبى، از 26 ماه مه (5 خرداد) تا 18 ژوئیه (27 تیر) خورشید در آسمان غروب نمى ‏کند، در 21 ژوئن در «ماپاراند» واقع در خلیج «بوتینا»، طول روز 23 ساعت و در «آکین»، در منتها الیه جنوب، 17 ساعت مى‏ باشد. تکلیف نماز و روزه این برادران در این ایّام چیست؟
آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی : در مناطقى که خورشید غروب نمى ‏کند، یا طول روز بسیار زیاد و خارج از متعارف مناطق مختلف دنیاست، باید بر طبق مناطق معتدله در آن فصل از سال عمل کنند؛ یعنى اگر در مناطق معتدله (روى همان خطّ نصف‏ النهار) روزها در آن موقع 14 ساعت است و شبها 10 ساعت، به همان صورت نماز و روزه خود را تنظیم کنند؛ شرح بیشتر درباره این موضوع را در کتاب «معراج، شقّ ‏القمر، عبادت در قطبین» نوشته‏ ایم. (استفتائات جدید، ج‏2، ص: 73)
  
حکم نماز و روزه در قطب شمال و جنوب که 6ماه روز و 6ماه شب است، چیست؟
آیت الله مکارم شیرازی : شماره رکعت های نماز در قطب مساوى است (مثل مکه و مدینه) قرار دهند یعنى نماز ظهر و عصر را بخوانند. شش ساعت بعد نماز مغرب و عشاء را بخوانند و یازده ساعت بعد نماز صبح را بخوانند و روزه را هم به همین ملاک بگیرند.
آیت الله خامنه ای : مکلف باید در مورد اوقات نمازهای یومیه و روزه همان افق محل سکونت خود را رعایت کند ولی اگر روزه گرفتن بر اثر طولانی بودن روز غیر مقدور یا حرجی باشد، ادای آن ساقط و قضای آن (بعدا) واجب است (ترجمه اجوبه الاستفتاآت، س 357)
آیت الله سیستانی : احتیاط واجب این است که ملاحظه کند نزدیکترین جاهایی که شب و روز آن 24 ساعت است. نمازهای پنجگانه را بر حسب اوقات آن به نیت قربه مطلقه بخواند. اما در مورد روزه اگر می تواند باید در ماه رمضان به جایی برود که بتواند روزه بگیرد و اگر در ماه رمضان نمی تواند بعد از ماه مبارک رمضان در جای دیگر قضای آن را انجام دهد و اگر هیچ کدام برای او ممکن نیست نه در ماه رمضان و نه در غیر ماه رمضان به جای روزه بر او فدیه (کفاره عذر) (منهاج الصالحین، آیت الله سیستانی، ج 1، ص 469 ، م 88)
آیت الله سبحانی :چنانچه مکلفى در مکانى زندگى کند که 6 ماه از سال، روز و 6 ماه دیگر آن شب باشد، و یا سه ماه از سال روز و 9 ماه دیگر آن شب باشد و... بعید نیست که ملاک در نماز و روزه این فرد، سرزمینهاى متعارف و واقع شده میان دوقطب باشد و این فرد مخیر باشد که براى نماز و روزه هایش یکى از سرزمینهاى میانى را مبنا قرار دهد.اما احتمال سقوط نماز و روزه نسبت به این فرد بعید است، همچنان که احتمال سقوط روزه و وجوب نماز تنها یک روز و یک شب، بعید به نظر مى رسد

جهان نیوز

 


کلمات کلیدی :

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 92/4/17:: 4:0 عصر
وقتی اقلام غذایی و غیر غذایی مختلف ، گران می شوند ، بسیاری از مردم ناچار آن ها را از سید غذایی شان حذف می کنند ولی آیا دارو ، که با جان انسان ها سر و کار دارد نیز قابل حذف است؟ آیا درک این موضوع برای دولتمردان و مشخصاً برای مسوولان وزارت بهداشت کار سختی است؟
 

عصر ایران ؛ رضا حبیب زاده - هر روز خبر جدیدی درباره وضعیت نامناسب عرضه دارو به ویژه برای بیماران صعب العلاج منتشر می شود. براساس خبرهای منتشر شده، توزیع دارو های حیاتی با مشکلات و کمبودهای زیادی روبه رو است. این وضعیت باعث شده بخشی از بیماران به دلیل نبود داروها، فوت کنند بخشی دیگر به دلیل دیر رسیدن داروها یا مصرف داروهای جایگزین با مشکلات و حتی معلولیت هایی روبه رو بشوند.

در این باره بیان چند نکته لازم به نظر می رسد:

اول - در حال حاضر مشکل داروهای صعب العلاج در دو بخش قابل بررسی است. نخست: "هزینه بالا" و دوم: "کمیابی" که دومی نسبت به مشکل دوم، سخت تر و غیرقابل پذیرش است.

اگر دارو وجود داشته باشد احتمالاً می توان با هزار مشکل و بدبختی پولی برای تهیه، فراهم کرد اما اگر دارویی نباشد در این صورت بیمار و خانواده او حتی در صورت تمکن مالی ، چه می توانند بکنند؟

هیچ چیزی در کشور، مهم تر از جان و سلامت مردم نیست. دولت وظیفه دارد و وظیفه دارد و وظیفه دارد برای سلامتی و حفظ جان مردم بکوشد.

تهیه و توزیع دارو به ویژه داروهای حیاتی از جمله وظایف اصلی و مهم هر دولتی در هر نقطه از دنیاست.

وضعیت کنونی مانند آن است که هر روز شاهد موشک باران و بمباران نقطه ای از کشور به دست نیروهای دشمن و کشته و مجروح شدن روزانه تعدادی از مردم باشیم و دولت هم به جای دست زدن به کاری برای توقف این روند و کشتار هر روزه مردم، مشکلات مختلف را بهانه کند و درگیر حاشیه ها و برنامه های روزمره باشد. آیا چنین دولتی شایستگی ستایش را دارد؟

دوم - بخشی از مسؤولان سخن از تحریم می گویند و وجود تحریم های شدید و بسیار متنوع را دلیل این مشکلات می دانند. در این باره باید گفت اولا: مگر بروز این تحریم ها پیش بینی نمی شد؟ اگر پیش بینی نمی شد که این همه دیوان سالاری و ادارات و وزارتخانه ها و سازمان ها به چه کار می آیند؟
اگر پیش بینی می شد چرا تدابیر لازم اندیشیده نشد؟ چگونه برای وضعیت گندم و غله، پیش بینی لازم صورت گرفت و هر روز در حال واردات این کالاها هستیم اما در بخش دارو، ناکام هستیم؟

ثانیا: آیا تهیه داروهای حیاتی سخت تر از تهیه تجهیزات و قطعات مورد نیاز در برنامه هسته ای است که در اولی با مشکلات بسیار روبه رو هستیم و در دومی حتی یک روز ، فعالیت های هسته ای ایران متوقف نشده است؟!

سوم - به جرائت می توان گفت آنچه بیماران صعب العلاج و خانواده های آنها از بابت کمبود داروهای حیاتی می کشند را هیچ کس به جز خود آنها نمی توانند کامل درک کنند.

بسیاری از مقامات با در دست داشتن وسایل و ابزارهای مختلف از دوستی که در فلان سفارتخانه ایران کار می کند تا فلان مقام دارای نفوذ، می توانند داروی مورد نیاز را تهیه کنند اما مردم عادی که دستشان به کانال های ویژه نمی رسد و زخم بزرگ هزینه های سرسام آور قیمت دارو را بر تن دارند چه باید بکنند؟

وقتی اقلام غذایی و غیر غذایی مختلف ، گران می شوند ، بسیاری از مردم ناچار آن ها را از سبد غذایی شان حذف می کنند ولی آیا دارو که با جان انسان ها سر و کار دارد نیز قابل حذف است؟ آیا درک این موضوع برای دولتمردان و مشخصاً برای مسوولان وزارت بهداشت کار سختی است؟ تا کی باید خانواده های ایرانی ، داغدار عزیزانشان شوند آن هم فقط به خاطر کمبود دارو؟!

بعد از تحریر:

دولتی که در مسؤولیت تهیه و توزیع داروهای حیاتی برای مردم خود چنین ناتوان است چگونه سخن از مدیریت جهانی می گوید و دم از خدمات شگرف می زند و رئیس اش از محبوبیت جهانی خودش سخن می گوید؟!


کلمات کلیدی :

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 92/4/10:: 7:45 عصر

در یونان باستان سقراط به دلیل خرد و درایت فراوانش مورد ستایش بود. روزی فیلسوف بزرگی که از آشنایان سقراط بود،با هیجان نزد او آمد و گفت :  سقراط میدانی راجع به یکی ازشاگردانت چه شنیده ام؟
 
سقراط پاسخ داد : " لحظه ای صبر کن.قبل از اینکه به من چیزی بگویی از تومی خواهم آزمون کوچکی را که نامش سه پرسش است پاسخ دهی." مرد پرسید : سه پرسش؟ سقراط گفت : بله درست است. قبل از اینکه راجع به شاگردم بامن صحبت کنی،لحظه ای آنچه را که قصدگفتنش را داری امتحان کنیم.
 
اولین پرسش حقیقت است. کاملا مطمئنی که آنچه را که می خواهی به من بگویی حقیقت دارد؟ مرد جواب داد :" نه،فقط در موردش شنیده ام ."سقراط گفت : "بسیار خوب، پس واقعا نمیدانی که خبردرست است یا نادرست.
 
حالا بیا پرسش دوم را بگویم،" پرسش خوبی" آنچه را که در موردشاگردم می خواهی به من بگویی خبرخوبی است؟ " مردپاسخ داد :" نه، برعکس…" سقراط ادامه داد :" پس می خواهی خبری بد در مورد شاگردم که حتی درموردآن مطمئن هم نیستی بگویی؟" مردکمی دستپاچه شد و شانه بالا انداخت.
 
سقراط ادامه داد :" و اما پرسش سوم سودمند بودن است. آن چه را که می خواهی در مورد شاگردم به من بگویی برایم سودمند است؟" مرد پاسخ داد :" نه ، واقعا…"سقراط نتیجه گیری کرد :" اگرمی خواهی به من چیزی رابگویی که نه حقیقت داردونه خوب است و نه حتی سودمند است پس چرا اصلا آن رابه من می گویی؟!!


عصرایران دو » خواندنی ها و دیدنی ها


کلمات کلیدی :

   1   2      >
درباره
صفحات دیگر
آرشیو یادداشت‌ها
لینک‌های روزانه
پوندها
دارالقرآن الکریم صادق آل محمدص حسن آباد جر قویه علیا
دارالقران الکریم جرقویه علیا
محفل آشنایان((IMAN))
نسیم معرفت
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
فتوبلاگ حسین کارگر
منطقه و بیداری اسلامی
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
خورشید تابنده عشق
اکبر پایندان
مهندس محی الدین اله دادی
جاده های مه آلود
زخمهایت را پنهان کن... اینجا مردم زیادی با نمک شده اند!!
یا صاحب الزمان (عج)
نظرمن
در انتظار آفتاب
به سوی فردا
برلیان
پژواک
اندیشه نگار
رایان چوب
بی نشانه
ســـــــــاده دل
هشتمین ستاره
►▌ استان قدس ▌ ◄
دیار عاشقان
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
****شهرستان بجنورد****
جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی
داروساز
گل باغ آشنایی
پلاک آسمانی،دل نوشته شهدا،اهل بیت ،و ...
«حبیبی حسین»
سرچشمه ادب و عرفان : وب ویژه تفسیر ادبی عرفانی قرآن مجید
چشمـــه ســـار رحمــت
عصر پادشاهان
عصر پادشاهان
من وآینده من
اشیانه علم
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
همرا ه با چهارده معصوم(علیهم السلام) ویارانشان
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
هم نفس
هم نفس
اقتصاد مرند-استاد عاقلی
عاطفانه
سرچشمه ادب و عرفان
به خوبی فکر کن
آقاشیر
بازی موبایل اندروید ، بازی موبایل جاوا ، دانلود بازی موبایل
اتشنشانی بنادر کشور
کلّنا عبّاسُکِ یا زَینب
امامزاده میر عبداله بزناباد
دریچه ای متفاوت در دنیای وب
بــــاغ آرزوهـــا
بـــــــــاغ آرزوهــــــــــا = Garden of Dreams
بامیلو
قانون اعضا منفرد
بهانه
بهارانه
داروسازی
صراط مستقیم
سکوت ابدی
برترین لحظه ها
قاصدک
شین مثل شعور
پایگاه امام جعفر صادق شهیدیه
وبلاگ عقل وعاقل شمارادعوت میکند(بخوانیدوبحث کنیدانگاه قبول کنید)
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
نگارستان خیال
شقایقهای کالپوش
ஜ کــــــــلبه ← اف1 ஜ
شناخت کافی
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
دنیای تصاویر متحرک شباهنگ
*تنهایی من*
اظهر من الشمس
مقبلی جیرفتی
سایت تبیان
کلبه درویشی
پزشکی تخصصی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
نمایندگی دوربین های مداربسته
طراوت باران
مهدی رهبر زارع
۩۞۩ السلام علیکم یا اهل بیت النبوه ۩
وبلاگی برای تمام دوستان
تنهایی......!!!!!!
رهسپاریار
فانوس به دست.... ازتاریکی ها...رهسپاربه سوی نور
شادیهای کوچک یک خانم خانه دار
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
خاطرات دکتر بالتازار
عشق مشعلدار
سلاطین موسیقی ایران
تنهای93
نگاهی نو به مشاوره
سلمان علی ع
سارا احمدی
فروشگاه جهیزیه و لوازم آشپزخانه فدک1
طب سنتی@
رضویّون - دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد
ایساکو -فروشگاه برتر-مسیبیان
بیصدا ترازسکوت...
►▌ رنگارنگ ▌ ◄
ashegh
همه چیز آماده دانلود
.: شهر عشق :.
تک درخت
تراوشات یک ذهن زیبا
استخدامی
پیامنمای جامع
بوی سیب
حامیان دکتر محمد باقر قالیباف
ایران اسلامی
معرفی روستای قزل احمد
نگار
ماتاآخرایستاده ایم
سایت روستای چشام (Chesham.ir)
هدهد
گیسو کمند
نـــرگــــس 1
جــــــــــــــــوک نـــــــت
کاسل
عکس های عاشقانه
پاتوق دوستان
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
ارمغان تنهایی
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
مطالب جالب
دلتنگ احساس تو
شلوغ پلوغ
نقاشخونه
ابـــــــــــرار
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
پایگاه مرجع شهیدان باکری
انسان جاری
داستان های جذاب و خواندنی
نشریه حضور
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
قرآن آرامش جان
زمزمه های تنهایی من
... زمزمه های تنهایی من
رود تنها نیست
گمگشته
پارسی نامه
نمکستان
علی اصغربامری
طرح واژه
چوکــــــــــــــ بندری
من شما شهرستان مرند
* ^ــ^ * تسنیم * ^ــ^ *
مرام و معرفت
من.تو.خدا
بلوچستان
شبستان
شبستان
سربازی در مسیر
شیطان در کمین گاه
برو تا راحت شی
برادران شهید هاشمی
یامهدی
دل نوشته
صوفی نامه
منتظر نباش تا پرنده ای بیاید و پروازت دهد در پرنده شدن خویش بکوش
کلبه تنهایی
دانلود هر چی بخوایی...
...عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
پیکو پیکس | منبع عکس
تبیان
الهگان
زندگی شیرین
(بنفشه ی صحرا)
ابهر شهر خانه های سفید
عشق
ایران اسلامی
✘ niloo bitch
ختم قرآن ، ختم صلوات --- توشه آخرت
قـــ❤ــلـــــب هـــــای آبـــــی انــ❤ـــاری
اسیرعشق
Manna
مصطفی
دریایی از غم
●◌♥DELTANGI♥◌●
مهندس محی الدین اله دادی
سازمان بسیج اساتید استان تهران
زشت است بی تو زندگی ،زیبای عالم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
ترفندسرا
کرمان
تاریخ مرند و آثار سید مرندی
مشکات نور الله
صنایع رباتیک آراد
مُهر بر لب زده
مرند و توسعه
اواز قطره
محمد قدرتی
گل یا پوچ2؟
صدای سکوت
سحر یه دختره تنها
پسران علوی - دختران فاطمی
اس ام اس جدید/ پـَـــ نَ پـَـ/ پیامک جدید/چیستان
✘یــــ ـــ ـــه دنیــــ ـــ ــا دلــ ـــ ــم گرفـــتهــ
تعمیرات تخصصی پرینترهای لیزری رنگی ومشکی وفکس وشارژکارتریج درمحل
بزرگترین سایت خنده بازار
اصلاحات
وبلاگ شخصی محمد
عمارمیاندواب
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
مهاجر
جیغ بنفش در ساعت 25
نت سرای الماس خانلق
ستاره طلایی
دنیا
مردود یعنی رفوزه
عمو همه چی دان
هرکس منتظر است...
ماه و مهــــــــــــــر
جایی برای خنده وشادی و تفریح
profosor
دهکده کوچک ما
جام جهان نما
پری برای پریدن
تقدیم به کسی که باور نکرد دوستش دارم
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
لنده، سلیمان شهرویی
من،منم.من مثل هیچکس نیستم
.:دلنوشته های دانشجویی:.
Tarranome Ziba
تاملاقات خدا ٰ ان تقوموا لله ٰ...
سیرت پیشگان
دختر و پسرای ایرونی
مطالب جدیدوخفن اونجوری18+|جدید93|جدیداونجوری
هر چی تو فکرته
Note Heart
ستاره سهیل
ندای حق
مکاشفه مسیح
غزلیات محسن نصیری(هامون)
وب سایت شخصی یاسین گمرکی
... یاس ...
دنیای بارانی
عاشق فوتبال20
ایـــــــران آزاد
حسام الدین شفیعیان
نه دی هشتاد و هشت
wanted
*(: دنـیــــای مـــــــن :) *
من و خودم
Hunter
hamidsportcars
hamidsportcars
بسم الله الرحمن الرحیم
دنیای سازه های بادی
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دهکده علم و فناوری
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
راه کمال
یاران امام خامنه ای - جوانان مکتب المهدی
شادِ شاد
ژئوماتیک
رویابین
معماری
کشکول
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
اینجا همه چی در همه
کنیز مادر
تنهای غریب
کشکول
به یادتم
طوبای محبت
نم نم باران
هر چی هر چی
نوری چایی_بیجار
نوری چایی_بیجار
روان شناسی * 心理学 * psychology
دوستانه
عکسدونی
xXx عکسدونی xXx
« « عاشقی » »
نمی دونم بخدا موندم
هیئت
کشاورزی نوین
فقط طنزوخنده
واژه های باران
تینا!!!!
سایت حقوقی(قانون ایران)
شیاطین سرخ
°°FoReVEr••
نقاشی های الیکا یحیایی
باکری میاندوآب
•.ღ♥ فرشتــ ـــ ـه تنهــ ــ ــایی ♥ღ.•
محسن حیدری
ܓܨ ღ نا کجـا آبــــاد دل مــن ღ ܓ
بادله گشت
جدید ترین مطالب