سفارش تبلیغ
صبا
هان! مبادا کسی که نمی داند، از فرا گرفتن شرم بدارد ؛ چرا که ارزش هرانسان، چیزی است که می داند . [امام علی علیه السلام]


ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 96/2/27:: 5:40 عصر

Related imageبخش هفتم: مقایسه عوارض سیستم عصبی مرکزی  داروهایNsaids  

عوارض سیستم عصبی مرکزی:

عوارض عصبی گزارش شده با این داروها شامل؛ مننژیت آسپتیک، سایکوز و اختلالات شناختی می باشد.

سایکوز و اختلالات شناختی معمولا در افراد مسن شایع تر می باشد مخصوصا با داروی ایندومتاسین.

بنابراین، بیماران مسن ممکن است اختلالات شناختی را با مصرف این داروها مخصوصا ایندومتاسین تجربه کنند پس، این داروها باید با حداقل دوز در این افراد تجویز شوند.

مننژیت آسپتیک به نظر میرسد که با داروهای از دسته فنیل پروپیونیک اسید مثل ایبوپروفن و ناپروکسن در افراد دچار لوپوس   ( SLE ) شایع تر باشد

وزوز گوش یک اختلال شایع دیگر در بیمارانی است که دوز بالای سالیسیلاتها را دریافت میکنند؛ اگرچه این اختلال میتواند با تمام   Nsaids رخ دهد ولی داروهای غیرسالیسیلات موجب این اختلال، کمتر شایع هستند. وزوزش گوش معمولا برگشت پذیر است و با قطع دارو برطرف میشود.

اختلالات چشمی یکی دیگر از عوارض این داروهاست که معمولا از نظر بالینی حائز اهمیت نمی باشد؛ رسوب کریستالهای دارو در قرنیه و به ندرت ادم قرنیه میتواند از عوارض این داروها باشد.

همچنین عوارض نادری از حوادث ایدیوسنکراتیک و تجارب بیماران شامل اختلال در عصب اپتیک، گزارش شده است 

https://telegram.me/joinchat/A3i4R0CfVqESpHUmABgVsA


کلمات کلیدی : مقالات علمی

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 96/2/27:: 5:17 عصر

Image result for ?سکته مغزی?‎بخش هشتم  :مقایسه داروهای  Nsaids از نظرخطرفشارخون وسکته مغزی

 پاسخ مبتنی برشواهد:

 آسپیرین فشارخون را افزایش نمی دهد.

در میانNsaid  های غیرانتخابی، ایبوبروفن خطر فشارخون بالا و سکته مغزی را افزایش می دهد.

دیکلوفناک خطر فشارخون را افزایش نمی دهد اما خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

ناپروکسن خطرفشارخون بالا یا سکته مغزی را افزایش نمی دهد ولی طبق گزارش هفتمین کمیته مشترک ملی پیشگیری( JNC-7  ) تشخیص، ارزیابی و درمان فشار خون بالا بیان می کند کهNsaid با پرفشاری خون و پرفشاری خون مقاوم همراهند.

 Cardiovascular Effects of Nsaids. American Family Physician,August 15,2014;90:256


کلمات کلیدی : مقالات علمی

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 96/2/26:: 5:43 عصر

علت های بالا رفتن فشارخونبخش ششم:مقایسه عوارض هایپرتانسیون و نارسایی قلبی داروهایNsaids  

عوارض هایپرتانسیون و نارسایی قلبی  :

تمام این داروها میتوانند باعث افزایش فشارخون هم در افراد با فشارخون نرمال و هم در افراد دچار پرفشاری خون شوند. میانگین افزایش فشارخون 3.2 میلی متر جیوه بود ولی این میزان میتواند متغیر باشد.

- علاوه براین، این داروها میتوانند باعث کاهش اثر ضدپرفشاری خون داروهای آنتی هایپرتانسیو شوند ( به جز داروهای کلسیم چنل بلاکر)؛ در نتیجه انتخاب اول درمانی داروی ضدپرفشاری خون در افرادی که از این داروها استفاده میکنند، استفاده از کلسیم چنل بلاکرهای دی هیدروپیریدینی مثل آملودیپین می باشد.


یک مطالعه کوچک در ژاپن نشان داد که اثربخشی داروهای بتابلاکر هم کمتر تحت تاثیر داروهایNsaids    قرار میگیرد  .

آسپیرین با دوز پایین که بعنوان ضدترومبوز ( ضدپلاکت) استفاده میشود، برروی فشار خون اثر ندارد و یا اثربخشی داروهای ضدپرفشاری خون را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

استامینوفن بطور گذرا ممکن است باعث افزایش فشار خون حتی در دوزهای معمولی شود.  

دریک فرابررسی شامل 54 مطالعه و 1234 بیمار، نشان داده شد که این داروها میتوانند باعث افزایش فشارخون شوند. در این مطالعه، ایندومتاسین و ناپروکسن با بیشترین اثر بر افزایش فشار خون همراه بودند، پیروکسیکام و ایبوپروفن و آسپیرین و سالینداک اثرات متوسطی در افزایش فشارخون داشتند که قابل اغماض بود.

تمام داروهای غیرانتخابی و کوکسیبها میتوانند باعث احتباس مایعات و اختلالات الکترولیتی و ادم شوند و درنتیجه باعث بدتر شدن نارسایی قلبی یا افزایش خطر حوادث جدید مانند انفارکتوس قلبی در افراد با بیماریهای قلبی شوند.

مکانیسم عمده این داروها در بدترشدن نارسایی قلبی، افزایش بار قلبی بعلت انقباض عروق سیستمیک ناشی از مصرف این داروها می باشد؛ این اثر میتواند به کاهش بیشتر در انقباضات قلبی و برون ده قلبی شود  .

در بیماران با نارسایی قلبی، انفارکتوس قلبی، آنژین صدری بهتر است تجویز این داروها محدود شود.

اگر مصرف این داروها الزامی است، بهتر است داروهایی با نیمه عمر کوتاه و با کمترین دوز موثر استفاده شود.

در یک مطالعه، خطر بستری شدن مجدد در بیمارستان برای نارسایی قلبی، در بیماران مصرف کننده دیکلوفناک یا ایبوپروفن بیشتر گزارش شده بود  .

در یک فرابررسی در سال 2013، شامل بیش از 300هزار بیمار با درجه خفیفی از آترواسکلروز ( 9درصد)، در نهایت نشان داده شد که ریسک نارسایی قلبی با این داروهای غیرانتخابی و کوکسیبها دو برابر شد و داروهای غیرانتخابی خطر کمتری در مقایسه با کوکسیبها داشتند. 

https://telegram.me/joinchat/A3i4R0CfVqESpHUmABgVsA

 


کلمات کلیدی : مقالات علمی

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 96/2/24:: 7:32 عصر

بخش پنجم:مقایسه عوارض قلبی-عروقی داروهایNsaids   

عوارض قلبی-عروقی:

هم داروهای غیرانتخابی و هم مهارکننده های انتخابی (کوکسیب) میتوانند باعث افزایش خطر بیماریهای قلبی عروقی از جمله: استروک، انفارکتوس میوکارد،هایپرتانسیون، فیبریلاسیون دهلیزی، نارسایی احتقانی قلبی شوند.

برخلاف عوارض گوارشی که میتوانند به مدت کوتاهی بعداز درمان با این داروها شروع شوند، بروز عوارض قلبی عروقی در مدت کوتاه بعددرمان با این داروها معمولا اندک است.

بیماران بدون سابقه قلبی عروقی شناخته شده

برای اغلب بیماران بدون بیماریهای قلبی عروقی که نیاز است این داروها به مدت کوتاهی ( کمتر از یک ماه ) تجویز شوند و یا این داروها بطور متناوب، تجویز شوند، ما توصیه به تجویز ناپروکسن می کنیم ( به نظر میرسد ناپروکسن در بین این داروها بیشترین ایمنی قلبی عروقی را دارد)، داروی غیرانتخابی دیگر مثل ایبوپروفن نیز یک جایگزین منطقی است.  .

داروهای غیرانتخابی باید در حداقل دوز موثر و حداقل طول مدت درمان تجویز شوند.

ما همچنین توصیه به تجویز ناپروکسن نسبت به سایر داروهای غیرانتخابی دیگر در بیمارانی که نیاز است به مدت طولانی ( بیش از یک ماه ) از این داروها استفاده کنند، می کنیم.  .

حتی در بیماران بدون بیماریهای قلبی عروقی، اغلب این داروها باعث افزایش خطر حوادث قلبی عروقی می شوند. این حوادث شامل انفارکتوس قلبی، هایپرتانسیون، استروک، فیبریلاسیون دهلیزی و مرگ قلبی عروقی می باشد؛ بااین حال، خطر مطلق عوارض قلبی عروقی در این بیماران با این داروها ( غیرانتخابی) اندک است ولی این خطر با دوزهای بالاتر یا دفعات مصرف بیشتر افزایش پیدا میکند  .

بطور معمول، افزایش حوادث قلبی عروقی و گوارشی به نظر میرسد که با افزایش دوز و افزایش دفعات تجویز، افزایش پیدا کند؛ بااین حال، ممکن است ناپروکسن یک استثنا باشد زیرا افزایش خطر انفارکتوس قلبی و یا استروک در دوزهای پایین تر دیده شده است ( 220 میلیگرم هر 12 ساعت)، در حالیکه در دوزهای بالاتر این دارو، بیشتر، خاصیت ضدپلاکتی ثابت و پایدار   ( sustained  پیدا میکند و بنابراین با افزایش دوز، احتمالا این دارو باعث کاهش حوادث قلبی عروقی میشود.

برخی شواهد پیشنهاد میکنند که ناپروکسن ممکن است ایمن تر از سایر داروهای غیرانتخابی دیگر در بروز حوادث قلبی عروقی باشد زیرا کمترین اثر را روی وضعیت قلبی عروقی دارد؛ در نتیجه این دارو بیشترین ایمنی قلبی عروقی را در بین  ها دارد ولی بااین وجود احتمال خطر انفارکتوس قلبی یا سکته با ناپروکسن گزارش شده است.

https://telegram.me/joinchat/A3i4R0CfVqESpHUmABgVsA


کلمات کلیدی : مقالات علمی

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 96/2/21:: 6:24 عصر

نتیجه تصویری برای ?عوارض کلیوی Nsaids?‎بخش چهارم:Nsaidsمقایسه عوارض کلیوی داروهای  

عوارض کلیوی:

نارسایی حاد کلیوی، نکروز توبولی حاد، گلومرولوپاتی و سندرم نفروتیک، نفریت بینابینی حاد، اختلالات آب و الکترولیت و نفروپاتی ، از جمله عوارض کلیوی این داروها هستند  .

نارسایی حاد کلیوی ناشی از این داروها به دلیل مهار سیکلواکسیژناز-1 و به مقدار کمتر مهار سیکلواکسیژناز-2 در کلیه ها و درنهایت کاهش تولید پروستاگلاندینها ایجاد میشود.

کاهش پروستاگلاندینها منجر به انقباض شریان آوران، کم شدن جریان خون کلیوی، افزایش کراتینین و ازت اوره خون و احتباس مایع در بدن میشود.

در بیماران با عملکرد آسیب کلیوی، استامینوفن نسبت به Nsaids ترجیح داده میشود.  

داروهای مهارکننده اختصاصی سیکلواکسیژناز-2 مانند سلکوکسیب، نیز عوارض کلیوی دارند و  نسبت به سایر داروهای Nsaidsارجحیت ندارد.این داروها تولید پروستاگلاندینها را در کلیه را مهار میکنند و به نظر نمیرسد که مزیتی برای بیماران دچار اختلال عملکرد کلیوی داشته باشند.

در میان این داروها، ایندومتاسین با بالاترین خطر ایسکمی کلیوی و آسپیرین با کمترین خطر همراه است

پیروکسیکام، دیکلوفناک، ناپروکسن و ایبوپروفن در این بین جای میگیرند.

سالینداک، کمترین عارضه جانبی کلیوی را داراست. این دارو یک پیش دارو است که توسط کبد به فرم فعال و بوسیله کلیه به فرم غیرفعال تبدیل میشود. بنابراین انزیم تولیدکننده پروستاگلاندین کلیوی تحت تاثیر این دارو قرار نمی گیرد.

 نگرانیهایی در مورد نفروتوکسیک بودن کتورولاک نسبت به سایر ها Nsaidsوجود دارد.  

بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی،درگیری کبدی با آسیت، نارسایی احتقانی قلب و بیماران دچار بیماریهای قلبی عروقی، بیماران دچار لوپوس، هایپوولمی و بیماران تحت درمان با دیوروتیکها وACEI ریسک بالاتری برای عوارض کلیوی این داروها دارند.

استفاده از داروهای ضددرد با مهار پروستاگلاندین کمتر مثل؛ استامینوفن، نابیومتون و سالیسیلات غیراستیله ( مثل سدیم سالیسیلات، در ایران موجود نیست) ، احتمال بروز سمیت کلیوی این داروها را در بیماران در معرض خطر کاهش میدهد. هرچند داروی ترامادول در این بیماران میتواند مفید باشد ولی اثر ضدالتهابی ندارد

بطور کلی زمانی که نیاز واقعی به درمان با این داروهای Nsaidsدر بیماران پرخطر وجود داشته باشد، باید حداقل دوز موثر و در کوتاه ترین طول درمان ممکن و با مانیتورینگ دقیق عملکرد کلیوی تجویز شوند.

https://telegram.me/joinchat/A3i4R0CfVqESpHUmABgVsA


کلمات کلیدی : مقالات علمی

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 96/2/18:: 9:8 عصر

خاطرات داروخانه84 فدایی مادر با دفترچه بیمه

یک آقایی آمده بود داروخانه بیمارستان 29 بهمن (بیمارستان وابسته به درمان مستقیم تامین اجتماعی که خدمات درمانی و دارویی رایگان برای بیمه های اجباری ارایه میکند) با نسخه تامین اجتماعی که در نسخه اش لوزارتان 25 نوشته شده بود . همکار تکنسین دارویی در حین پانچ نسخه با پیام"عدم اتمام داروها" مواجه شد. به صاحب دفترچه گفتم شما داروهایتان را تازه گرفتید .تمام نشده لذا نمیتوانیم لوزارتان به شما بدهیم. در وهله اول منکر مراجعه اخیرش شد. با اطلاعات تکمیلی، بهمراه تاریخ اخذ دارو وپزشک و دستور دارویی که گفته شد مواجه شد گفت: خب من تازه گرفتم ولی این دارو را مادرم هم میخورد وبه ایشان هم میدهم نکند میخواهید من به مادرم از این داروها ندهم. من مادرم را دوست دارم نمیتوانم به ایشان ندهم .گفتم کاری به مصرف ایشان نداریم این دفترچه برای شماست و اگر برای ایشان هم لازم است و دفترچه دارد بدهید نسخه بشود در خدمتتان هستیم. از قراین اینطور بر می آمد که مادرش دفترچه ندارد و با دفترچه خودش به مادر خدمات میدهد و با به کوچه علی چپ زدن میخواست مشکلش را حل کند.


کلمات کلیدی : خاطرات داروخانه

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 96/2/17:: 8:35 عصر

هدیه روز مادرخاطرات داروخانه83 :

  کادوی روز مادراز جیب بیمه

یک آقایی دفترچه را جلو من گذاشت .شرح حال گرفتم و در حال نوشتن داروهایش بودم که گفتش پس فردا روز مادر است بالاخره باید یک هدیه ای هم برای مادر خانمم ببرم لطف کنید یک شربت معده (آلومینیم ام جی اس) برایم بنویسید. در جواب گفتم شما ناراحتی معده ندارید که برایتان شربت معده بنویسم. برای ترغیب بنده گفتش : پس فردا میخواهم پیشش بروم و بد است که دست خالی بروم. برایش توضیح دادم که این دفترچه برای شخص شماست و داروهای مورد نیاز شما را باید بنویسیم که علی رغم توضیحم گفت که برای همین میگویم که چون دفترچه من است بنویسید و در ادامه گفتش اگر ننویسید باید دست خالی پیش ایشان بروم (بحالت مظلوم نمایی با صدای آرام) که با شنیدن این حرفها پاسخ دادم که خب از داروخانه بیرون پول بدهید و بگیرید که دست خالی نباشید.

به نقل از :آقای دکتر ارشاد منش همکار تامین اجتماعی


کلمات کلیدی : خاطرات داروخانه

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 96/2/12:: 9:2 عصر

نتیجه تصویری برای ?Nsaids?‏بخش سوم:مقایسه عوارض کبدی داروهای Nsaid  

عوارض کبدی:

این داروها ( غیر آسپیرین ) در کبد متابولیزه شده و میتوانند منجر به افزایش آمینوترانسفرازهای کبدی شوند ولی نارسایی کبدی با این داروها نادر و معمولا عوارض کبدی آنها برگشت پذیر است.

بیشترین خطر عوارض کبدی با سالینداک و دیکلوفناک گزارش شده است؛ بااین حال سالینداک تنها دارویNsaid است که خطر بالاتری از آسیب و نارسایی کبدی بطور معنادار با آن گزارش شده است ( 27 در هر صدهزار نسخه عارضه کبدی )؛ بااین حال حتی عارضه کبدی با این دارو و یا هر داروی دیگر از این دسته، معمولا خفیف و برگشت پذیر است 

عارضه کبدی با سالینداک در زنان بیشتر از مردان است و در سن بالای 50 سال شیوع بیشتری دارد.

دیکلوفناک بطور بالینی باعث هپاتیت و همچنین مثبت شدن ANAو شواهد  هیستولوژی از هپاتیت فعال مزمن شده است.

اختلالات کبدی ناشی از این داروها، در یک سری از بیماران بیشتر گزارش شده است؛ بعنوان نمونه، خطر آسیب کبدی و نارسایی کبدی حاد در بیمارانی که ارتریت روماتوئید دارند و این داروها را مصرف می کنند، ده برابر بیشتر در بیمارانی هست که استئوارتریت دارند و این داروها را مصرف میکنند.

شواهد بالینی در حال حاضر نشان میدهند که بیماران دچار لوپوس اریتروماتوز سیستمیک در معرض افزایش خطر عارضه کبدی این داروها هستند ولی بازهم عارضه کبدی این داروها نادر است ودر صورت افزایش انزیمهای کبدی بیش از سه برابر حد نرمال، طولانی شدن زمان پروترومبین و یا کاهش آلبومین باید به توکسیسیته این داروها شک کرد.

https://telegram.me/joinchat/A3i4R0CfVqESpHUmABgVsA


کلمات کلیدی : مقالات علمی

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 96/2/11:: 8:50 عصر

 

بخش دومNsaidمقایسه عوارض گوارشی داروهای   

عوارض گوارشی:

این داروها از طریق دو مکانیسم میتوانند باعث ایجاد عوارض گوارشی شوند: موضعی و سیستمیک

تحریک موضعی در بروز زخمهای گوارشی علامتدار چندان نقشی ندارد. پاتوژنز زخم گوارشی علامتدار اغلب ناشی از مهار سیستمیک فعالیت سیکلواکسیژناز موجود در مخاط معده می باشد. اغلب این داروها آنزیم سیکلواکسیژناز را بطور برگشت پذیر مهار می کنند ولی آسپیرین بطور برگشت ناپذیر مهار میکند  .

براساس نتایج و کارازماییهای بالینی:

حتی دوز کمی از آسپیرین مثلا ده میلیگرم، میتواند تولید پروستاگلاندین در گوارش را بطور زیادی مهار کند و به معده صدمه وارد کند. خطر بروز صدمه گوارشی جدی و حائز اهمیت بالینی با بالا بردن دوز آسپیرین، افزایش پیدا می کند. پس از قطع آسپیرین ( با دوز پایین) تقریبا 5 الی 8 روز زمان لازم است تا دستگاه گوارش بتواند فعالیت سیکلواکسیژناز-1 و توانایی سنتز پروستاگلاندینهای محافظ را بازیابی کند.

داروهای مهارکننده اختصاصی سیکلواکسیژناز-2 مانند سلکوکسیب، نسبت به داروهای دیگر، کمتر باعث ایجاد عوارض گوارشی میشوند ولی ریسک بروز این عارضه با این داروها از پلاسبو بیشتر است.

داروهای مهارکننده اختصاصی سیکلواکسیژناز-2 مانند سلکوکسیب،ممکن است از نظر خطر بروز عوارض گوارشی، ایمن تر از سایر داروهای دیگر باشند ولی همچنان احتمال بروز این عارضه را افزایش میدهند.

بیمارانی که همزمان آسپیرین و یک داروی مهارکننده اختصاصی سیکلواکسیژناز-2 را دریافت میکنند، درصورت در معرض خطر بروز عوارض گوارشی، ممکن است به درمان پیشگیری کننده زخم گوارشی احتیاج داشته باشند.

 داروهای غیراختصاصی این گروه را از نظر ایجاد عوارض گوارشی به سه گروه تقسیم بندی میکنند  :

1-داروهای کم عارضه گوارشی: ایبوپروفن و ملوکسیکام در این گروه هستند

2-اکثر داروهای با عارضه متوسط گوارشی: در این گروه هستند، از جمله: دیکلوفناک، مفنامیک اسید، پیروکسیکام، ناپروکسن، تولمتین.

3-داروهای با عارضه بالای گوارشی: ایندومتاسین و آسپیرین، بیشترین عارضه گوارشی را دارند.

این طبقه بندی براساس میزان دوز معمول این داروهاست، اگر میزان دوز از دوز معمول آن بالاتر رود، عوارض هم به همان نسبت زیاد میشود. مثلا ایبوپروفن هرچند جز گروه کم عارضه گوارشی قرار میگیرد ولی با دوز دوبرابر دوز معمول به اندازه ایندومتاسین عوارض جانبی گوارشی دارد.

براساس نتایج یک فرابررسی بزرگ از کارازماییهای بالینی درارتباط با عوارض گوارشی این داروها، متوسط طول مدت از زمان شروع مصرف تا زمان بروز عارضه گوارشی 84 روز بود؛ این زمان در مورد ایندومتاسین تنها 7 روز بود. همچنین در این مطالعه، ترتیب احتمال بروز عارضه گوارشی به صورت زیر گزارش شده است.

ایندومتاسین ( بیشترین عارضه، خطر نسبی: 2.25) ، ناپروکسن ( خطر نسبی: 1.83 )، دیکلوفناک ( خطر نسبی: 1.73)، پیروکسیکام ( خطر نسبی: 1.66)، ایبوپروفن (کمترین عارضه، خطر نسبی: 1.43)، ملوکسیکام (کمترین عارضه، خطر نسبی: 1.24  ).

مطالعات همگروهی پیشنهاد کردند که اتودولاک بطور معنادار عوارض گوارشی کمتری از ناپروکسن ایجاد میکند  .

کتورولاک:: کتورولاک که در فرابررسی بالا ارزیابی نشده بود، عوارض گوارشی بالایی ایجاد میکند، مخصوصا هنگامی که در دوز بالا، یا بیماران با سنین بالاتر و یا بیشتر از 5 روز مورد استفاده قرار میگیرد. یک مطالعه به این نتیجه رسید که کتورولاک، 5.5 برابر از بقیه داروها باعث بروز عوارض گوارشی میشود و به همین دلیل عوارض گوارشی و همچنین عوارض کلیوی، باید به مدت محدود ( حداکثر 5 روز ) مورد استفاده قرار بگیرد  .

- کالج انجمن متخصص گوارش امریکا، افراد را از نظر عارضه گوارشی به سه گروه تقسیم میکند  :

1-ریسک بالا درصورت:

سابقه زخم گوارشی پیچیده به خصوص زخم اخیر

وجود بیش از دو ریسک فاکتور

2-ریسک متوسط در صورت وجود یک الی دو ریسک فاکتور. شامل

سن بالای 65 سال

درمان با دوز بالای  

سابقه زخم گوارشی غیرپیچیده

مصرف همزمان آسپیرین حتی با دوز پایین، کورتیکواستروئیدها یا ضدانعقعادها

3-ریسک پایین: درصورت عدم وجود ریسک فاکتور  .

https://telegram.me/joinchat/A3i4R0CfVqESpHUmABgVsA


کلمات کلیدی :

ارسال شده توسط مجید سلیمی مرند در 96/2/11:: 8:2 عصر

aspirin and nsaid allergy informationبخش اول:مقایسه اثر ضددردی داروهای Nsaid

تمام این داروها از نظر اثر ضددردی با یکدیگر برابر هستند و شواهد مشخص و دقیقی برای موثر بودن یکNsaid

 نسبت به دیگری وجود ندارد؛ بااین حال،پاسخ بیماران به   انواع مختلف و دوزهای متغیر، متفاوت است و بعضی بیماران که به یکی  جواب نمی دهند ممکن است به داروی دیگر از این دسته پاسخ دهند. پزشکان در تجویز این داروها برای بیماران اغلب به تجربه بالینی خود بیمار توجه می کنند. برای ارزیابی موثر بودن اثرات ضدالتهابی این داروها حداقل نیاز به 2-3 هفته زمان لازم است و اگر در تجربه اول با یکی از این داروها به موفقیت و نتیجه نرسیدیم، داروهای دیگر از همان دسته دارویی یا از دسته دارویی دیگر با ساختار شیمیایی مختلف میتواند موثر باشد.

مصرف همزمان دو یا چند از این داروها میتواند عوارض جانبی را بدون اثرات سودمند اضافی در کاهش درد و التهاب، افزایش دهد ( متاسفانه در ایران پزشکان دو یا چند دسته از این داروها را همزمان برای یک بیمار تجویز می کنند که نه تنها هیچ شواهد کافی در افزایش میزان اثرات ضددردی و ضدالتهابی وجود ندارد بلکه عوارض جانبی این داروها تشدید می شود.  )

مهار کننده های انتخابی( Cox2 )مانند سلکوکسیب نیز اثرات ضددردی مشابه با سایر داروهای غیرانتخابی دارند.  

مهمترین عوامل تعیین کننده برای انتخاب این داروها، میزان عوارض جانبی، فواصل مصرف و نیز هزینه انواع مختلف از این داروها می باشد و به دلیل تفاوت بین بیماران از نظر پاسخ به یک داروی خاص، انتخاب دارویی براساس هزینه، طول اثر دارو و ترجیح بیمار انجام می شود.

از بین داروهای مهارکننده انتخابی  , روفکوکسیب به دلیل افزایش خطر عوارض قلبی عروقی و والدکوکسیب نیز به دلیل عوارض قلبی عروقی، واکنشهای پوستی و مرگ از بازار دارویی جمع آوری شدند.

شایعترین عارضه این داروها، عارضه گوارشی آنهاست. این عوارض شامل تهوع، سوهاضمه، بی اشتهایی، نفخ و دردهای شکمی می باشد. برای کاهش عوارض گوارشی این داروها توصیه به مصرف این داروها بعد یا همراه غذا و با آب فراوان یا شیر میشود  .

داروهای با پوشش روده ای ( انتریک کوت ) مانند: دیکلوفناک 25 و 50 میلیگرم، آسپیرین 80 میلیگرم و ناپروکسن 500 میلیگرم به دلیل اینکه به نحوی فرموله شده اند که درpH قلیایی روده باز شوند، نباید بلافاصله بعد از غذا ( بعلت قلیایی شدن    پس از مصرف غذا ) و یا همراه شیر یا با آنتی اسیدها مصرف شوند، تجویز این داروها با غذا باعث تخریب پوشش روده ای و کاهش میزان اثر و سرعت اثر آنها میشود  .

  متاسفانه خیلی از داروسازان و پزشکان ما دستور این نوع  ها را بلافاصله بعد غذا تجویز میکنند که صحیح نمی باشد.  

https://telegram.me/joinchat/A3i4R0CfVqESpHUmABgVsA


کلمات کلیدی : مقالات علمی

   1   2      >
درباره
صفحات دیگر
آرشیو یادداشت‌ها
لینک‌های روزانه
پوندها
دارالقرآن الکریم صادق آل محمدص حسن آباد جر قویه علیا
دارالقران الکریم جرقویه علیا
محفل آشنایان((IMAN))
نسیم معرفت
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
فتوبلاگ حسین کارگر
منطقه و بیداری اسلامی
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
خورشید تابنده عشق
اکبر پایندان
مهندس محی الدین اله دادی
جاده های مه آلود
زخمهایت را پنهان کن... اینجا مردم زیادی با نمک شده اند!!
یا صاحب الزمان (عج)
نظرمن
در انتظار آفتاب
به سوی فردا
برلیان
پژواک
اندیشه نگار
رایان چوب
بی نشانه
ســـــــــاده دل
هشتمین ستاره
►▌ استان قدس ▌ ◄
دیار عاشقان
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
****شهرستان بجنورد****
جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی
داروساز
گل باغ آشنایی
پلاک آسمانی،دل نوشته شهدا،اهل بیت ،و ...
«حبیبی حسین»
سرچشمه ادب و عرفان : وب ویژه تفسیر ادبی عرفانی قرآن مجید
چشمـــه ســـار رحمــت
عصر پادشاهان
عصر پادشاهان
من وآینده من
اشیانه علم
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
همرا ه با چهارده معصوم(علیهم السلام) ویارانشان
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
هم نفس
هم نفس
اقتصاد مرند-استاد عاقلی
عاطفانه
سرچشمه ادب و عرفان
به خوبی فکر کن
آقاشیر
بازی موبایل اندروید ، بازی موبایل جاوا ، دانلود بازی موبایل
اتشنشانی بنادر کشور
کلّنا عبّاسُکِ یا زَینب
امامزاده میر عبداله بزناباد
دریچه ای متفاوت در دنیای وب
بــــاغ آرزوهـــا
بـــــــــاغ آرزوهــــــــــا = Garden of Dreams
بامیلو
قانون اعضا منفرد
بهانه
بهارانه
داروسازی
صراط مستقیم
سکوت ابدی
برترین لحظه ها
قاصدک
شین مثل شعور
پایگاه امام جعفر صادق شهیدیه
وبلاگ عقل وعاقل شمارادعوت میکند(بخوانیدوبحث کنیدانگاه قبول کنید)
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
نگارستان خیال
شقایقهای کالپوش
ஜ کــــــــلبه ← اف1 ஜ
شناخت کافی
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
دنیای تصاویر متحرک شباهنگ
*تنهایی من*
اظهر من الشمس
مقبلی جیرفتی
سایت تبیان
کلبه درویشی
پزشکی تخصصی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
نمایندگی دوربین های مداربسته
طراوت باران
مهدی رهبر زارع
۩۞۩ السلام علیکم یا اهل بیت النبوه ۩
وبلاگی برای تمام دوستان
تنهایی......!!!!!!
رهسپاریار
فانوس به دست.... ازتاریکی ها...رهسپاربه سوی نور
شادیهای کوچک یک خانم خانه دار
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
خاطرات دکتر بالتازار
عشق مشعلدار
سلاطین موسیقی ایران
تنهای93
نگاهی نو به مشاوره
سلمان علی ع
سارا احمدی
فروشگاه جهیزیه و لوازم آشپزخانه فدک1
طب سنتی@
رضویّون - دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد
ایساکو -فروشگاه برتر-مسیبیان
بیصدا ترازسکوت...
►▌ رنگارنگ ▌ ◄
ashegh
همه چیز آماده دانلود
.: شهر عشق :.
تک درخت
تراوشات یک ذهن زیبا
استخدامی
پیامنمای جامع
بوی سیب
حامیان دکتر محمد باقر قالیباف
ایران اسلامی
معرفی روستای قزل احمد
نگار
ماتاآخرایستاده ایم
سایت روستای چشام (Chesham.ir)
هدهد
گیسو کمند
نـــرگــــس 1
جــــــــــــــــوک نـــــــت
کاسل
عکس های عاشقانه
پاتوق دوستان
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
ارمغان تنهایی
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
مطالب جالب
دلتنگ احساس تو
شلوغ پلوغ
نقاشخونه
ابـــــــــــرار
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
پایگاه مرجع شهیدان باکری
انسان جاری
داستان های جذاب و خواندنی
نشریه حضور
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
قرآن آرامش جان
زمزمه های تنهایی من
... زمزمه های تنهایی من
رود تنها نیست
گمگشته
پارسی نامه
نمکستان
علی اصغربامری
طرح واژه
چوکــــــــــــــ بندری
من شما شهرستان مرند
* ^ــ^ * تسنیم * ^ــ^ *
مرام و معرفت
من.تو.خدا
بلوچستان
شبستان
شبستان
سربازی در مسیر
شیطان در کمین گاه
برو تا راحت شی
برادران شهید هاشمی
یامهدی
دل نوشته
صوفی نامه
منتظر نباش تا پرنده ای بیاید و پروازت دهد در پرنده شدن خویش بکوش
کلبه تنهایی
دانلود هر چی بخوایی...
...عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
پیکو پیکس | منبع عکس
تبیان
الهگان
زندگی شیرین
(بنفشه ی صحرا)
ابهر شهر خانه های سفید
عشق
ایران اسلامی
✘ niloo bitch
ختم قرآن ، ختم صلوات --- توشه آخرت
قـــ❤ــلـــــب هـــــای آبـــــی انــ❤ـــاری
اسیرعشق
Manna
مصطفی
دریایی از غم
●◌♥DELTANGI♥◌●
مهندس محی الدین اله دادی
سازمان بسیج اساتید استان تهران
زشت است بی تو زندگی ،زیبای عالم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
ترفندسرا
کرمان
تاریخ مرند و آثار سید مرندی
مشکات نور الله
صنایع رباتیک آراد
مُهر بر لب زده
مرند و توسعه
اواز قطره
محمد قدرتی
گل یا پوچ2؟
صدای سکوت
سحر یه دختره تنها
پسران علوی - دختران فاطمی
اس ام اس جدید/ پـَـــ نَ پـَـ/ پیامک جدید/چیستان
✘یــــ ـــ ـــه دنیــــ ـــ ــا دلــ ـــ ــم گرفـــتهــ
تعمیرات تخصصی پرینترهای لیزری رنگی ومشکی وفکس وشارژکارتریج درمحل
بزرگترین سایت خنده بازار
اصلاحات
وبلاگ شخصی محمد
عمارمیاندواب
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
مهاجر
جیغ بنفش در ساعت 25
نت سرای الماس خانلق
ستاره طلایی
دنیا
مردود یعنی رفوزه
عمو همه چی دان
هرکس منتظر است...
ماه و مهــــــــــــــر
جایی برای خنده وشادی و تفریح
profosor
دهکده کوچک ما
جام جهان نما
پری برای پریدن
تقدیم به کسی که باور نکرد دوستش دارم
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
لنده، سلیمان شهرویی
من،منم.من مثل هیچکس نیستم
.:دلنوشته های دانشجویی:.
Tarranome Ziba
تاملاقات خدا ٰ ان تقوموا لله ٰ...
سیرت پیشگان
دختر و پسرای ایرونی
مطالب جدیدوخفن اونجوری18+|جدید93|جدیداونجوری
هر چی تو فکرته
Note Heart
ستاره سهیل
ندای حق
مکاشفه مسیح
غزلیات محسن نصیری(هامون)
وب سایت شخصی یاسین گمرکی
... یاس ...
دنیای بارانی
عاشق فوتبال20
ایـــــــران آزاد
حسام الدین شفیعیان
نه دی هشتاد و هشت
wanted
*(: دنـیــــای مـــــــن :) *
من و خودم
Hunter
hamidsportcars
hamidsportcars
بسم الله الرحمن الرحیم
دنیای سازه های بادی
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دهکده علم و فناوری
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
راه کمال
یاران امام خامنه ای - جوانان مکتب المهدی
شادِ شاد
ژئوماتیک
رویابین
معماری
کشکول
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
اینجا همه چی در همه
کنیز مادر
تنهای غریب
کشکول
به یادتم
طوبای محبت
نم نم باران
هر چی هر چی
نوری چایی_بیجار
نوری چایی_بیجار
روان شناسی * 心理学 * psychology
دوستانه
عکسدونی
xXx عکسدونی xXx
« « عاشقی » »
نمی دونم بخدا موندم
هیئت
کشاورزی نوین
فقط طنزوخنده
واژه های باران
تینا!!!!
سایت حقوقی(قانون ایران)
شیاطین سرخ
°°FoReVEr••
نقاشی های الیکا یحیایی
باکری میاندوآب
•.ღ♥ فرشتــ ـــ ـه تنهــ ــ ــایی ♥ღ.•
محسن حیدری
ܓܨ ღ نا کجـا آبــــاد دل مــن ღ ܓ
بادله گشت
جدید ترین مطالب